MojElektromobil

Automobilka odhalila detaily ohľadom vodíkom poháňaného automobilu Mirai. Ten by mal na vybrané trhy prísť už koncom tohto roka. Čo prinesie? Predovšetkým dostatočný dojazd a úspornú prevádzku.

Pôjde o jedno z mála komerčne dostupných automobilov, ktoré k svojmu pohonu využívajú vodíkové palivové články. Tie majú zabezpečiť dojazd na úrovni 500 km na jedno natankovanie. Áno, nejde o klasický elektromobil, ktorý sa dobíja v špecializovaných dobíjacích staniciach elektrinou. V tomto prípade sa energia získava chemickou reakciou stlačeného vodíku so vzduchom, ktorý je počas jazdy pumpovaný z prednej masky do palivového článku.

Pri rozjazdoch je energia získavaná z batérie, ktorej funkcia je podobná ako pri bežných elektromobiloch. Výhodou riešenia od Toyoty ale nie je iba dojazd, ale aj rýchlosť tankovania (plná nádrž do 3 minút), a bezproblémová prevádzka aj pri nízkych teplotách do -30°C.

Cena Toyoty Mirai pritom nie je až tak vysoká a má sa pohybovať na úrovni 58-tisíc dolárov, čo je porovnateľné s inými elektromobilmi na trhu. Momentálne je však najväčšou nevýhodou nedostatočná infraštruktúra tankovacích staníc. Tie sú v dostatočnom množstve zastúpené iba v Californii, kde aj automobilka bude Mirai predávať.

Zdroj: newrochelletoyota

eautoportal zdielanie

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

23. marca 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+