MojElektromobil

Tesla už roky vyrába batériové články v úzkej spolupráci s japonským Panasonicom a v Číne spolupracuje aj s inými partnermi. Po predstavení vlastných batérií sú však jej partneri v neistote a ich akcie klesajú.

Vertikálna integrácia výroby

V snahe neustálne znižovať náklady na výrobu elektromobilov a batérií Tesla čoraz viac vertikálne integruje svoju výrobu. Investuje masívne množstvo zdrojov do výskumu a vývoja vlastných komponentov a technológií a vyrába ich vo vlastnej réžii.

Na akcii Battery Day 22.septembra predstavila vlastné batérie typu 4680 s 5x vyššou energetickou kapacitou v porovnaní s aktuálnou technológiou. Pilotná výroba sa začne v budúcom roku vo Fremonte s plánom 10 GWh a sériovo ich začne Tesla vyrábať v roku 2022 s ambicióznym cieľom až 100 GWh vlastných batérií ročne.

Elon Musk Battery Day
Elon Musk predstavuje nové batérie Tesla (Zdroj: Tesla)

Výrobcovia batérií v neistote

Už pri ohlásení výstavby Gigafactory 1 v Nevade Musk povedal, že Tesla potrebuje viac článkov ako sa vtedy vyrábalo na celom svete. Po Tesla Battery Day však ceny akcií jej partnerov Panasonic, LG Chem a CATL klesli.

Ešte pred Battery Day Elon Musk na Twitteri upokojoval verejnosť keď napísal, že Tesla nepreruší odber batérií od partnerov LG Chem, Panasonic a CATL a naopak od nich bude kupovať ešte viac.

Tesla bude zvyšovať výrobnú kapacitu a na to bude potrebovať týchto partnerov minimálne do doby, kým nebude schopná vo veľkom vyrábať vlastné batérie. Akcie spomenutých firiem však napriek tomu klesali. LG Chem si na burze pohoršilo o 5,5%, CATL o 4,7% a Panasonic o 4,3%.

Oznámenie o vlastných batériách určite výrobcov znepokojuje hlavne z dlhodobého hľadiska, nakoľko Tesla jasne cieli na čo najväčšiu výrobu vlastných batérií. V dlhodobom horizonte je pre výrobcov batérií perspektívne vytvárať spoločné podniky s automobilkami a spolupracovať na čo najhlbšej integrácii ich batérií s elektromobilmi konkrétnej automobilky.

24. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+