MojElektromobil

Tesla ukázala vo Veľkej Británii sedan Model 3 vybavené ako policajné zásahové vozidlo. Bude ho ponúkať na testovanie záchranným zložkám po krajine.

Tesla Model 3 ako policajné vozidlo

Oficiálne zastúpenie automobilky Tesla v Británii podľa portálu Auto Express vybavilo elektrický sedan Model 3 ako policajné vozidlo a plánuje ho ponúkať policajným zborom a ďalším záchranným zložkám po celej krajine. Britská vláda oznámila cieľ predajov výhradne elektrických vozidiel do roku 2030. Tesla sa tak chytá príležitosti aj na trhu záchranných áut.

V Severnej Amerike a v západnej Európe je už mnoho policajných vozidiel Tesla. Tie si však nakúpili a vybavili elektromobily podľa potrieb vo vlastnej réžii. Teraz prvýkrát prispôsobila vozidlo záchranným zložkám priamo automobilka Tesla.

Mnohé policajné zbory na svete už prišli na to, že Tesla Model 3 je vozidlo s viac než dostatočným výkonom a dojazdom na ich zásahy, a zároveň ekonomicky výhodnejšou možnosťou. Používajú však aj iné elektromobily. Prevádzkové náklady elektromobilu predstavujú len zlomok tých na benzínové/naftové vozidlá.

Policajti šetria s elektromobilmi peniaze, aj emisie

Elektrické vozidlá sú dnes už relatívne bežnou súčasťou flotíl policajných zborov mestskej, ako aj štátnej polície. V Británii má policajný zbor v meste Gloucester Constabulary vo svojich službách 75 elektromobilov Nissan Leaf. Keď ostaneme v Británii, mestská polícia v hlavnom meste Londýn využíva flotilu BMW i3, ako aj 11 vodíkových elektromobilov Toyota Mirai.

Teslu Model 3 používa napríklad zbor v meste Fremont v Kalifornii, kde sa nachádza aj hlavná fabrika Tesly. Policajný zbor v meste Bargesville v americkom štáte Indiana vypočítal, že po roku používania Tesly Model 3 ušetrili 6 000 dolárov oproti tomu, keby používali spaľovacie vozidlo. Pri množstve kilometrov, ktoré policajti najazdia, sa náklady na palivo rýchlo vrátia.

Zásahové vozidlo tesla Model X vo Švajčiarsku I Foto: BZ Basel
Zásahové vozidlo Tesla Model X vo Švajčiarsku I Foto: BZ Basel

Na Slovensku využíva elektromobily len mestská polícia

Na Slovensku zatiaľ nevieme o využítí žiadneho elektromobilu, ani plug-in hybridu v službách štátnej polície. Ako zásahové vozidlá sa zatiaľ testujú mild-hybridy Toyota Camry. Ministerstvo vnútra (MV) SR už oznámilo, že chce byť zelenšie a bude testovať aj iné vozidlá s elektrifikovaným pohonom.

Aktuálne testuje MV SR na základe výpožičnej zmluvy vozidlá od 4 automobilových značiek. Všetky sú s mild-hybridným, plug-in hybridným, alebo s elektrickým pohonom. Po testovaní ich vyhodnotí a nakúpi najvhodnejšie vozidlá pre svoje potreby.

Elektromobily však využíva už niekoľko zborov mestkskej polície na Slovensku. Naposledy sme vás informovali o mestskej polícii mesta Prešov, kde nakúpili vozidlá Kia e-Niro a Nissan Leaf. Využívajú ich aj v meste Trebišov, Martin, Žiar nad Hronom, alebo aj v Bratislave.

Mestská polícia mesta Prešov - elektromobil Nissan Leaf a Kia e-Niro (Foto: Mesto Prešov)
Mestská polícia mesta Prešov – Nissan Leaf a Kia e-Niro I Foto: Mesto Prešov
21. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+