MojElektromobil

Riaditeľ spoločnosti Tesla, Elon Musk oznámil, že v tomto roku automobilka expanduje do Kazachstanu.

S populáciou okolo 18 miliónov ľudí a HDP na obyvateľa 8 762 USD (Slovensko – vyše 17 600 USD) tu nie je mnoho ľudí, ktorí si dokážu zaobstarať drahý elektromobil.

Auto trh tu však rýchlo rastie (25% nárast v v minulom roku). Takmer polovica predaných vozidiel v Kazachstane bola vyrobená lokálne a líder na trhu je tu na Slovensku známa značka Lada.

Napriek tomu Musk dnes oznámil na Twitteri príchod na tento trh už v tomto roku:

Teslu v súvislosti s Kazachstanom sme zatiaľ mohli vidieť hlavne na zaujímavých videách kazašských majiteľov Tesiel, ako napríklad  plávajúci Model S v zaplavenom tuneli, alebo ovce v prednom kufri Modelu S.

Prepojenie Európy a Azie

Možno existujú výhody vstupu na trh v Kazachstane, avšak myslíme si, že to nie je veľmi populárna trasa a trh pre fanúšikov a majiteľov Tesly. Podľa dostupných informácií sa omnoho viac majiteľov Tesiel nachádza v regióne strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska, kde stále čakáme na oficiálnu predajňu alebo servisné centrum. V Českej republike už Tesla svoje zastúpenie má.

Prednedávnom sa Musk zmienil aj o našej krajine a takisto potvrdil príchod kalifornskej automobilky na Slovensko už tento rok. Príde Tesla do Kazachstanu skôr ako na Slovensko?

Elon sa zmienil o budovaní Superchargerov v Kazachstane prepojeniu Ázie s Európou:

 

7. júna 2019

+