MojElektromobil

Tesla potvrdzuje avizované zrýchlenie elektromobilu Tesla Roadster na úrovni 1,1 sekundy na stovku. Prototyp môžu fanúšikovia aktuálne vidieť v múzeu.

Zrýchlenie Tesla Roadster na stovku

Druhá generácia športového elektromobilu Tesla Roadster bola pôvodne predstavená ešte v roku 2017. Auto je aktuálne vystavené v Petersen Automotive Museum v Los Angeles, kde si ho môže zblízka pozrieť každý fanúšik. Informačná tabuľka pred týmto vozidlom potvrdzuje, že Roadster zrýchli z 0 na 60 mph (0 – 97 km/h) za 1,1 sekundy s príplatkovým SpaceX balíkom.

Elon Musk už dlho hovorí o akcelerácii z 0 na 60 mph (0 – 97 km/h) za 1,9 sekundy v základnej výbave. Čas 1,1 sekundy dosiahne model s pomocou trysiek so studeným stlačeným vzduchom, ktoré sa budú vysúvať spoza tabuľky s poznávacím číslom (EČV). V základnej výbave bude vozidlo 4-miestne, so SpaceX balíkom dvojmiestne, keďže vzduchová nádrž bude na mieste zadných sedadiel. Nádrž pravdepodobne vydrží len jeden takýto štart, resp. dočasný vzlet a bude sa musieť znova naplniť vzduchom.

Čísla v Európe budú o niečo horšie. Web Tesly zobrazuje európsku verziu modelu s akceleráciou 2,1 sekundy z 0-100 km/h v základnej výbave. So SpaceX balíkom to môže byť 1,2 sekundy. Je však otázne, či európske úrady SpaceX verziu modelu povolia. Tie výrazne ovplyvňujú aj funconalitu systému Tesla Autopilot.

Tesla Roadster nie je prvý elektromobil vystavený v Petersonovom múzeu. Bolo ich tu už veľa. V  minulom roku to bol napríklad prototyp Tesla Cybertruck, okrem neho aj koncept Volkswagen ID.3, ID.Buzz alebo GM EV1.

Ďalšie šialenosti nového Roadstera

Okrem doslova raketového zrýchlenia dostane vozidlo aj ďalšie, dalo by sa povedať netypické parametre a vlastnosti. Vďaka spomínaným tryskám bude vedieť vzlietnuť na niekoľko sekúnd až do výšky takmer 2 metrov. Musk sľubuje, že systém trysiek bude bezpečný, no nebude vhodný pre tých, ktorí majú zdravotné problémy na náročných horských dráhach.

Okrem toho spomenieme maximálnu rýchlosť Roadstera vyše 400 km/h (250 mph), dojazd rovných 1 000 km (621 míľ), 200 kWh batérie, štvrť míle za 8,8 sekúnd (Model S Plaid to zvládne za 9,50 sek.), a tiež krútiaci moment na úrovni 10 000 Nm. Roadster kúpite za 200 000 USD, alebo špeciálnu Founders Series verziu za 250 000 dolárov. Model sa dá rezervovať aj na Slovensku, no na európske trhy dorazí pravdepodobne až v roku 2023.


Aktualizácia 25. mája 2021

Pozrite si detailné fotografie exteriéru aj interiéru zatiaľ jediného prototypu druhej generácie Tesla Roadster. Elektromobil je vystavený jeden celý týždeň v Petersen Automotive Museum v Los Angeles, foto zdieľal fanúšik vo FB skupine Tesla Worldwide.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

25. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+