MojElektromobil

Elon Musk môže mať úsmev od ucha k uchu. V roku 2021 predala jeho automobilka Tesla takmer milión vozidiel. S počtom 936 172 tak ide oproti minulému roku, keď zákazníkom dodali 499 550 kusov, o takmer dvojnásobný počet elektromobilov. Podarí sa značke pokoriť mystickú hranicu milióna predaných kusov tento rok?

Značka nemá veľa modelov, no napriek tomu sa jej darí a zákazníkov berie výrobcom, ktorí už majú v ponuke tiež niekoľko elektromobilov. Najviac v uplynulom roku lákali zákazníkov menšie kúsky: Model 3 a Model Y. Predaje Modelu S a Modelu X klesli o viac ako polovicu, z 57 039 áut na 24 964. Nebol to však úplný šok, pretože mnohí potenciálni zákazníci chceli počkať na inovované verzie S a X, ktoré by na trh mali doraziť v priebehu tejto jari. Veľmi očakávaným kúskom sú najmä vysokovýkonné varianty Plaid.

Zásadnou otázkou v tvrdom konkurenčom boji bude najmä to, ako sa Tesla dokáže popasovať so stále aktuálnym nedostatkom čipov. Napokon, aj preto v poslednom kvartáli dodávali na trh kúsky s oklieštenou výbavou – niektoré autá nemali ani USB konektory. V automobilke napriek tomu nezaháľajú a pripravujú sa na spustenie výroby očakávaného Cybertrucku, kvôli ktorému budujú aj novú továreň v Austine.

Či sa značke podarí dosiahnuť rekordné predaje, sa bude tiež odvíjať od toho, ako vyrieši občasné problémy s haprujúcou kvalitou. Naposledy muselo pol milióna majiteľov húfne zamieriť do servisov, keď sa na ich autách objavili poruchy kamier a s problémy zámku kufra.

Napriek tomu k týmto neduhom pristupujú promptne, bez snahy zamlčať ich, čo majitelia oceňujú. Lenže predať milión áut v čase, keď vrcholí pandémia, nebude ľahké a skrížiť plány Tesle chcú aj ostatné automobilky, ktoré sa s vervou vrhli do vývoja a výroby elektromobilov. Napríklad Toyota nedávno predstavila desať vozidiel, pričom niektoré z nich onedlho zamieria do predaja.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

JAR
3. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+