MojElektromobil

Ani tie najmodernejšie výrobné linky automobilky Tesla nie sú bezchybné. Niekedy sa vyskytne výrobná chyba. Tentoraz Tesla zvoláva takmer pol milióna elektromobilov z bezpečnostných dôvodov. Bližšie informácie na svojich stránkach zverejnil Reuters.

ani ti najmodernejší výrobné linky nie sú bezchybné Zdroj: Telsa

Zvoláva sa v USA, ale aj v Číne

V priebehu posledných dní bolo potrebné viac ako 475 000 elektromobilov Tesla Model 3 a Tesla Model S zvolať z dôvodu problému s kamerou a kufrom. Americký regulátor bezpečnosti cestnej premávky bol toho názoru, že tieto nedostatky zvyšovali riziko nehody.

Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky zároveň s automobilkou preberal ďalší problém s kamerou. Skúmaný bol predovšetkým asistent vodiča vyvinutý spoločnosťou Tesla. Modelové roky, ktoré spadajú do rôznych zvolávacích akcií, sú v rozsahu rokov 2014 až 2021. Čo sa týka tejto konkrétnej zvolávacej akcie, tak ide o takmer pol milióna vozidiel dodaných v priebehu minulého roka.

Zvolávaniu sa nevyhla ani Čína, ktorá je nútená zvolať približne 200 000 vozidiel Tesla.

Zvoláva sa takmer pol milióna elektromobilov

Tesla je nútená kvôli zmienenej bezpečnostnej chybe zvolať 356 309 vozidiel Model 3 s nutnosťou riešenia problému spätnej kamery.

Ďalších 119 09 vozidiel Model S sa následne zvoláva z dôvodu problémov s prednou kamerou. Informácie poskytol federálny regulátor. Teslu nebolo možné ohľadne vyjadrenia sa k tejto otázke zastihnúť.

Nedostatky sa zdajú byť banálne, no môžu ohroziť nielen posádku auta

U Tesla Model 3 je možnosť poškodenia káblového zväzku zadnej kamery pri veku batožinového priestoru. Táto skutočnosť v podstate vylučuje odraz zadnej kamery. Tesle sa podarilo identifikovať 2301 záručných nárokov a ďalších 601 opráv v teréne týkajúcich sa tohto problému.

V prípade Tesla Model S môže viesť  prítomnosť nedostatku západky zadného veka k otvoreniu kufra. Toto otvorenie prichádza bez varovania a môže vodičovi zabrániť vo výhľade dozadu. V prípade, že sa tak stane počas rýchlej jazdy, môže nastať nebezpečná situácia.

Akcie Tesly krátkodobo klesli

Celá táto situácia má aj svoju druhú stránku. V deň, kedy zvolávacia akcia vyšla najavo, akcie Tesly klesli o tri percentá. Z tohto poklesu sa však najhodnotnejšia automobilka sveta spamätala. Zatiaľ to vyzerá tak, že aj tento štvrťrok bude pre Teslu rekordným.

Čínsky regulátor zároveň uviedol, že Tesla v krajine zvoláva takmer 200 000 vozidiel. Súčasťou tejto zvolávacej akcie je 19 697 automobilov Model S a 35 836 dovezených vozidiel Model 3. Zároveň sa však zvoláva 144 208 vozidiel Model 3 vyrobených v Číne.

Tesla sťahuje elektromobily vyrobené v roku 2015 až 2020 z dôvodu možnej prítomnosti bezpečnostnej chyby.

Problémy s kamerou má takmer pól milióna elektromobilov

Národný regulátor bezpečnosti dopravy v Spojených štátoch amerických uviedol, že v poslednej dobe preberal s Teslou aj problém s bočnými kamerami v niektorých vozidlách. Tesla vymieňa opakovacie kamery v predných blatníkoch vozidiel vyrobených v Spojených štátoch amerických, a to bez toho, aby stiahla diely.

Regulátor zároveň prešetroval 580 000 vozidiel Tesla v súvislosti s povolením hrania hier  na obrazovke auta v momente, kedy je auto v pohybe. Tesla pod nátlakom súhlasila s odstránením tejto funkcie. V pohybujúcej sa Tesle nebude možné hrať hry.

Tesla zároveň stiahla do servisov 135 000 vozidiel, ktorých hrozilo riziko poruchy hlavného displeja, čo by zvýšilo riziko nehody. Národný regulátor Spojených štátov amerických otvoril formálnu bezpečnostnú sondu do asistenčného systému vodiča Autopilot spoločnosti Tesla po tom, ako došlo k sérií dopravných nehôd.

Týka sa to aj majiteľov na Slovensku?

Práve prebiehajúca zvolávacia akcia sa môže týkať aj majiteľov áut vyrobených v Číne. Či sa týka aj vášho vozidla, odporúčame skontrolovať VIN číslo na stánkach Tesly.

2. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+