MojElektromobil

V Madride sa v priebehu minulého týždňa uskutočnilo rokovanie amerického výrobcu elektromobilov Tesla s vedúcimi predstaviteľmi regionálnej vlády v španielskej Valencii. Témou bola podľa dostupných informácií investícia do automobilového priemyslu.

Hovorca regionálnej vlády vo Valencii potvrdil, že prebehlo rokovanie o významnej automobilovej investícii, no konkretizovať o akú spoločnosť išlo odmietol. Španielske obchodné noviny Cinco Dias s odvolaním sa na zdroje uviedli, že investíciou by bola továreň na výrobu elektromobilov a jej celková veľkosť by mohla dosiahnuť až 4,5 miliardy EUR.

Tesla
Gigafactory – Berlin | Foto: Kristian Kratochvil

Podľa dostupných informácií za plánovanou výstavbou stojí práve americký výrobca elektromobilov, Tesla. Zástupcovia spoločnosti však zatiaľ na tieto informácie aj napriek žiadosti nereagovali. Tak isto aj španielska centrálna vláda odmietla tieto informácie komentovať, no zároveň vo vyhlásení poprela, že by mala existovať uzavretá dohoda s Teslou.

Španielsko je druhý najväčší výrobca automobilov v Európe

Španielsko je aktuálne druhým najväčším výrobcom automobilov v Európe. Na obnovu automobilového priemyslu po pandémii COVID využíva prevažne fondy Európskej únie a snaží sa tak prilákať viacerých výrobcov automobilov. Následné investície by mali byť podľa aktuálneho trendu investované práve do výroby elektrických vozidiel a rovnako aj do výroby batérií.

Volkswagen ID.7 interiér | Zdroj: CarWow
Volkswagen ID.7 interiér | Zdroj: CarWow

Nemecká automobilka Volkswagen minulý rok oznámila, že investuje 10 miliárd EUR do výstavby závodu na výrobu batérií s kapacitou 40 GWh v meste Sagunto neďaleko Valencie, pričom výroba by sa mala spustiť do roku 2026. Valencia vo východnom Španielsku je tiež domovom závodu na výrobu automobilov pre Ford, ktorý tam plánuje začať vyrábať práve elektrické vozidlá.

Tesla: hlavným plánom spoločnosti je poraziť lídra na trhu

Hlavným cieľom generálneho riaditeľa Tesly, Elona Muska, je poraziť vo výrobe automobilov lídra na európskom trhu, spoločnosť Volkswagen. Tesla má aktuálne jedinú továreň v Európe v Berlíne.

Kristián Kratochviľ

Tá bola postavená minulý rok a podľa dostupných informácií vyrábala do februára 2023 až 4000 vozidiel týždenne. Podľa jeho ďalších vyjadrení si americká automobilka pravdepodobne vyberie miesto pre novú továreň do konca tohto roka.

Významné investície Tesly aj vo Francúzsku?

V máji sa Elon Musk zúčastnil investičného summitu Choose France vo Versailles neďaleko Paríža, kde sa stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a povedal, že je presvedčený, že Tesla v budúcnosti urobí „významné investície“ aj vo Francúzsku. Tesla sa doteraz nezmienila o plánoch investovať práve v Španielsku.

Čo však nahráva Španielsku je fakt, že minulý rok Musk navrhol na svojom Twitteri, že by Španielsko malo vybudovať masívne solárne pole, ktoré by dokázalo zásobovať energiou celú Európu.

Či sa informácie o budovaní továrne v Španielsku potvrdia, ostáva zatiaľ otázne. Dôležité však je, že Tesla rozšíri svoje výrobné kapacity a elektromobily sa tak stanú opäť dostupnejšie aj pre európskych zákazníkov.

Náš tip
Kia na Salóne Elektromobilov 2023 Trenčín: Ženské auto roka aj hviezdny elektrický crossover

11. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+