MojElektromobil

Tesla vo svojej nemeckej Gigafactory vyrába elektromobily už takmer rok. Teraz sa pripravuje na prvé rozšírenie výrobných kapacít. Ako informoval portál rbb24, spoločnosť do rúk agentúry pre životné prostredie dodala základné dokumenty potrebné na schválenie ďalších prác.

Po realizácii plánovaného rozšírenia výrobnej kapacity bude nemecká Gigafactory schopná vyrábať až milión elektromobilov ročne. V tomto prípade je dôležité to, že navýšenie výroby sa podľa Tesly nemá prejaviť na zvýšenej spotrebe vody.

Už pri prvotnej výstavbe fabriky prichádzali zo strany ochranárov námietky, že veľkovýroba môže ohrozovať vodné zdroje regiónu. Z tohto dôvodu boli na súd podané žaloby na brandenburský úrad životného prostredia, ktorý pri vydaní povolenia nemal prihliadať na možné dopady veľkovýroby. Spustenie nemeckej Gigafactory sa kvôli tomu zdržalo. Projekt ale nakoniec nebol ohrozený a Tesla dnes vyrába prakticky naplno.

Dokonca v takom rozsahu, že aktuálne chce pristúpiť k spomínanej expanzii. Plánom je navýšenie výroby z teoretického pol milióna vozidiel na rovný milión, čo potvrdzuje aj zainteresovaný úrad. Polmiliónová hranica zatiaľ nemala byť dosiahnutá, no spoločnosť sa potrebuje na budúcnosť pripravovať v predstihu.

Tesla v rámci svojich vyjadrení a zjavne aj predloženej dokumentácie, argumentuje tým, že výrobné procesy prešli optimalizáciou tak, aby doteraz využívaný a schválený objem čerstvej vody plne postačoval aj pre potreby avizovanej expanzie.

Náš tip
Tesla Giga Berlin bola otvorená: Masívna produkcia a ambiciózne plány | FOTOGALÉRIA
20. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+