MojElektromobil

Automobilový priemysel pozvoľna reaguje na krok Tesly, ktorá v polovici januára pristúpila k výraznému zníženiu cien svojich elektromobilov Tesla Model 3 a Tesla Model Y. Tento krok sa už podľa predbežných čísel pozitívne prejavil na počte objednávok, ktoré v niektorých prípadoch mali poskočiť až o 500 %.

Z pohľadu konkurencieschopnosti to môže predstavovať problém pre ostatných výrobcov, ktorí si potrebujú udržiavať svoje strategické pozície na trhu.

Napríklad čínsky výrobca XPeng reagoval promptne znížením cien svojich modelov, no treba povedať, že nie každý má rovnaký prístup. Šéf koncernu Volkswagen mal podľa portálu TeslaMag otvorene povedať, že do rozpútanej „cenovej vojny“ sa nechystá pustiť.

Inak to zase vidí americký Ford, ktorý znížil cenu svojho elektromobilu Ford Mustang Mach-E v rozmedzí 600 až 5900 dolárov a súčasne navyšuje výrobné kapacity. Upozornil na to portál CNBC.

Spomínaný model je pritom všeobecne možné postaviť do pozície konkurenta pre Tesla Model Y. Jeho cena sa teraz bude pohybovať v rozsahu 46 000 až 64 000 dolárov. Všetky existujúce objednávky budú upravené, aby reflektovali upravené ceny. Zákazníkom, ktorí už svoj elektromobil dostali, bude určená „špeciálna ponuka“.

Úprava cien v prípade Fordu je zaujímavým krokom, nakoľko sa dostáva do situácie, kedy niektoré konfigurácie prestali byť ziskové. Uviedol to priamo generálny riaditeľ Fordu, Martin Sander, ktorý dopĺňa, že automobilka musí reagovať na trhové zmeny, aby zostala konkurencieschopná.

Výroba modelu Ford Mustang Mach-E má byť navýšená z aktuálnych 78 000 na 130 000 kusov ročne. Ford má súčasne v talóne niekoľko možností ako vyvážiť nižšie zisky na modeloch Ford Mustang Mach-E .

31. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+