MojElektromobil

Najväčšia jednorazová priemyselná investícia v histórii krajiny – 7 miliárd na rozvoj e-mobility v Španielsku. Presne na toto sa aktuálne pripravuje automobilový koncern Volkswagen spolu so svojou dcérskou spoločnosťou SEAT. O zámere informujú v tlačovej správe.

Gigantická finančná investícia má byť využitá na vybudovanie španielskeho výrobného závodu na produkciu akumulátorov pre elektrické vozidlá, ako aj na modernizáciu tamojších automobilových závodov v mestách Martorell a Pamplone. Konečným cieľom spomínanej modernizácie je spustenie výroby elektrických modelov áut.

Plánovaná španielska továreň na akumulátory pre elektrické autá má dosahovať ročnú výrobnú kapacitu v súhrnom objeme 40 gigawatthodín (GWh). Ak všetko prebehne podľa plánov, továreň situovaná v meste Sagunto, neďaleko Valencie, začne s výrobou už v roku 2026.

Volkswagen chce v Európe do roku 2030 celkovo vybudovať šesť takýchto veľkovýrobných závodov na akumulátory s celkovou ročnou výrobnou kapacitou 240 gigawatthodín. Začína v Švédsku, kde má byť výroba spustená už v roku 2023, nasledovať bude Nemecko v roku 2025. Do tretice je to práve Španielsko a roku 2026.

Zo strany koncernu bol v prípade Španielska ohlásený jasný investičný zámer, no prípadne plnenie tohto plánu závisí od finálneho schválenia v strategickom programe pre ekonomickú obnovu a transformáciu (PERTE), ktorý vyhlásila španielska vláda. Úzko s tým súvisí aj získanie všetkých potrebných povolení.

Foto: Volkswagen

CUPRA chystá nové SUV

Okrem obrovskej investície sa značka Seat najnovšie venuje aj príprave nového SUV, ktoré na trh dorazí v roku 2024 a dostupné bude aj v plug-in hybridnej motorizácii.

Podrobnosti nateraz chýbajú. Automobilka uviedla len toľko, že výroba bude prebiehať v Maďarsku, pričom novinka bude disponovať elektrickým dojazdom okolo 100 kilometrov.

Ide o jeden zo štyroch modelov pripravovaných na najbližšie obdobie. V roku 2024 má do ponuky pribudnúť aj športový model CUPRA Tavascan. O rok neskôr zase uvidíme bližšie nešpecifikovaný mestský elektromobil, ktorý bude nasledovaný ešte ďalším vozidlom.

Foto: Volkswagen
Náš tip
Na návšteve Gigafactory Berlin-Brandenburg: Prebratie európskych Tesla Model Y | Fotogaléria
24. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+