MojElektromobil

Automobilka Seat nechce zostať pozadu. Dnes predstavila svoju stratégiu, v ktorej sú zahrnuté aj elektromobily. Do roku 2021 by sme tak mali uvidieť až 6 nových modelov, či už plug-in hybridov alebo elektromobilov. Obľúbené modely Leon a Tarraco sa v novej generácii predstavia aj ako plug-in hybridy, tak isto aj Leon Cupra a Formentor Cupra. Okrem nich sú v pláne aj dva nové elektromobily, Mii a el-Born.

Seat vyvíja novú platformu po prvý raz v spolupráci s Volkswagenom. Cieľom tejto platformy je priniesť dostupné elektromobily, s cenovkou začínajúcou na 20 000 €. Na tomto projekte sa zúčastní viac ako 300 inžinierov a vývoj bude prebiehať v Španielsku.

“Seat má teraz v koncerne Volkswagen jasnejšiu úlohu. Po prvýkrát mu bol zverený vývoj novej platformy pre elektromobily. Technické centrum Seatu bude vyvíjať platformu, ktorá bude základom pre elektromobily viacerých značiek.” Povedal riaditeľ Seatu, Luca de Meo.

Úlohu Seatu v koncerne zdôraznil aj riaditeľ Volkswagenu, Herbert Diess: “Seat hrá teraz v koncerne Volkswagen novú úlohu a preberá väčšiu zodpovednosť. Úspechy, ktoré Seat dosiahol, potvrdzujú potenciál značky. Projekt platformy pre malé elektromobily je veľkým krokom k ešte dostupnejšej elektromobilite.”

Minulý rok bol najlepším v histórii Seatu

Seat dosiahol v minulom roku zisk na úrovni 294 miliónov eur, čo je o 4,6 % viac, ako v predchádzajúcom roku. Avšak prevádzkový zisk automobilky stúpol až o 93,2 % na 223 miliónov € (zo 116 mil. €). Navyše, počet predaných automobilov bol tiež najväčší vo vyše 70 ročnej histórii Seatu. V minulom roku bolo predaných 517 600 vozidiel tejto značky a vďaka tomu sa Seat stal najrýchlejšie rastúcou automobilkou v Európe.

Investície Seatu v roku 2018 prekročili hranicu 1,2 miliardy eur, čo je najvyššie číslo v histórii spoločnosti. 656 miliónov z tejto sumy putovalo do vývoja a výskumu. Holger Kintscher, ktorý je zodpovedný za financie povedal, že Seat je finančne zdravou a trvale udržateľnou spoločnosťou. Má dobrý program na zaisťovanie efektivity nákladov a zároveň dostatok zdrojov na to, aby mohla automobilka čeliť transformácii automobilového priemyslu. V posledných troch rokoch zamestnal Seat vyše 1500 nových pracovníkov, aktuálne zamestnáva už viac, ako 15 tisíc ľudí.

Pripravený na budúcnosť

Automobilový priemysel prechádza transformáciou, ktorá so sebou prináša výzvy, ale aj príležitosti. V najbližších rokoch bude automobilový priemysel do značnej miery ovplyvňovať boj za zmenu klímy a vývoj nových bezemisných technológií, medzi ktoré patria aj elektromobily. Seat preto plánuje vybudovať centrum pre vývoj softvéru, ktoré mu umožní získať konkurenčnú výhodu.

Na výzvy, ktoré automobilový priemysel prináša, chce Seat reagovať šiestimi novými automobilmi, štyrmi plug-in hybridmi a dvomi elektromobilmi, ktoré majú prísť na trh do roku 2021. Dôležitým bude aj spomínaný vývoj novej platformy pre mestské elektrické vozidlá, ktoré poslúžia ako základ pre výrobu dostupných elektromobilov.

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
el-Born je prvý elektromobil od Seatu. Má dojazd 420 km a vyzerá nádherne | FOTOGALÉRIA
27. marca 2019
Zdroj: seat-mediacenter.com

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+