MojElektromobil

Tesla v súvislosti s objednávkami Modelu Y už začala kontaktovať niektorých zákazníkov s dobrou správou o nadchádzajúcom termíne dodania. To sa však evidentne týka len Spojených štátov.

Pre nás je zaujímavejšia otázka dostupnosti v Európe. Preto sme oslovili zástupcov spoločnosti Tesla, aby sme sa pokúsili zistiť, kedy a akým spôsobom Model Y dorazí do Európy.

Dozvedeli sme sa, že Model Y sa do Európy dovážať nebude. Namiesto toho budú všetky tunajšie objednávky vybavené dodaním vozidiel priamo z nemeckej Gigafactory – Giga Berlin. Tá je momentálne ešte len vo fáze príprav na výstavbu, preto je odhadovaným termínom pre dodanie prvých vozidiel až druhá polovica roka 2021.

Ak Tesla svoje rozhodnutie neprehodnotí, v porovnaní s americkými záujemcami si budeme musieť poriadne počkať. Na druhú stranu celý proces prebehne omnoho jednoduchšie, než v prípade, kedy by sa musel riešiť import z USA. Samozrejme za podmienky, že výstavba novej továrne bude prebiehať podobným tempom ako výstavba továrne v Číne.

Posunutie termínu dodávok kompaktného SUV od Tesly do Európy nahráva do karát konkurencii. Kúpychtiví zákazníci, ktorí nechcú čakať, môžu siahnuť po dostupných alternatívach ako Hyundai Kona, KIA e-Niro. V príprave je aj Škoda Enyaq, či sa dostane na európsky trh skôr ako Model Y však zatiaľ nie je isté.

Náš tip
Tesla ide doslova ako píla. Na pozemkoch pre Giga Berlin už dnes vyrúbe posledné stromy
Náš tip
TEST Hyundai Kona Electric 64kWh: Dlhý dojazd za rozumnú cenu
Náš tip
General Motors chce vlastnú “Gigafactory”, minie 3 miliardy dolárov
26. februára 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+