MojElektromobil

Nedávno sme vás informovali, že aktivisti bránili Tesle v odlesňovaní pozemkov pre fabriku Giga Berlin. Súd však rozhodol v prospech automobilky a dnes sa na mieste rúbu posledné stromy. Za každý vyrúbaný strom vysadia tri nové.

Chronológia odlesňovania

Vyzerá to tak, že Tesla sa vážne ponáhľa, aby v čo najskoršom možnom termíne postavila svoju prvú európsku Gigafactory na výrobu elektromobilov. Ťažká technika začala odlesňovať pozemky vo štvrtok 13. februára. V sobotu 15. februára však podala skupina environmentálnych aktivistov sťažnosť proti rúbaniu na súd, ktorý práce pozastavil. Podľa súdu lokálne úrady splnili zákonné požiadavky, aby umožnili rýchlu výstavbu fabriky a Tesla mohla pokračovať v prácach. Dnes podľa dostupných informácií padnú posledné stromy na zalesnených pozemkoch o celkovej rozlohe 92 hektárov.

“Stroje rúbu posledné rady stromov v „Tesla lese“ na mieste budúcej fabriky v (priemyselnom parku) Freienbrink. Bagre vytrhujú zvyšné korene zo zeme. Bezpečnostná služba zablokovala prístup do oploteného priestoru a polícia hliadkuje všade naokolo. Práce by sa mali dokončiť dnes večer,” informuje portál B.Z. Berlin.

Automobilka momentálne ešte nemá stavebné povolenie, ale nový závod na celkovo 300-hektárovom pozemku sa má začať stavať ešte tento rok. Ostrá výroba elektromobilov Model 3 a Model Y je naplánovaná na polovicu roka 2021. Do konca budúceho roka chce Tesla vyrábať v tempe 150-tisíc vozidiel ročne a neskôr navýši výrobný výstup na kapacitu 500-tisíc vozidiel ročne.

Pozrite si areál budúcej fabriky Giga Berlin s jej jednotlivými objektmi:

tesla giga berlin podorys
Pôdorys areálu Giga Berlin (Zdroj: Tesla)

 

 

22. februára 2020
Zdroj: BZ Berlin

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+