MojElektromobil

Len pred 4 dňami sa začal výrub stromov na pozemkoch pod budúcou fabrikou Tesly pri Berlíne. Odlesňovanie vyzeralo veľmi sľubne, no automobilka naráža na odpor rôznych organizácií.

Podľa dostupných záberov za dva dni ťažká technika vyrúbala už relatívne veľké množstvo stromov. Odlesniť sa má celkovo 90-hektárová plocha.

Výrub dočasne zastavený

Dva dni po začiatku odlesňovania podala environmentálna skupina Grünen Liga Brandennburg sťažnosť na súd, kvôli ktorej sa výrub pozastavil a momentálne sa čaká na jej preverenie a rozhodnutie.

Lesy boli určené na komerčné využitie

Lesy na týchto pozemkoch boli vysadené v paralelných riadkoch a vopred určené na komerčné využitie, konkrétne na výrobu kartónových obalov. Napriek tomu Tesla pri Berlíne naráža na prekážky rôznych skupín, čo spomaľuje jej celý harmonogram výstavby.

Okrem spomínanej sťažnosti Grünen Liga Brandenburg sa vyskytli aj protesty miestnych obyvateľov, protesty proti presťahovaniu ohrozeného druhu netopierov, a našli tu aj nevybuchnuté bomby z 2.svetovej vojny.

Pozemky pod Giga Berlin
Pozemky pod Giga Berlin: Červená plocha bude odlesnená (Zdroj: Tesla)

Pre objektívnosť je potrebné dodať aj to, že časť pozemkov je súčasťou ochrannej zóny Trinkwasserschutzgebiet a zasahuje do vodnej cirkulácie tejto chránenej oblasti. Ide o oblasť určenú na ochranu pitnej vody.

Automobilka Tesla oznámila, že vysadí 3x väčšie množstvo stromov, ako na pozemkoch vyrúbe a taktiež otvorila v mestečku Grünheide komunitné centrum, kde sa obyvatelia môžu dozvedieť informácie ohľadom výstavby.

Pôdorys Giga Berlin
Pôdorys areálu fabriky Giga Berlin a jednotlivé objekty (Zdroj: Tesla)

Tesla odlesňuje na vlastné riziko

Výrobca elektrických áut už dostal zelenú od ministra životného prostredia Brandenburska Jörga Steinbacha, ktorý sa odvoláva na pozitívne rozhodnutie Štátneho úradu pre životné prostredie. Steinbach sa pochválil aj fotkou na svojom Twitteri a výrub lesov označil za historický moment.

Štátny úrad odobril Tesle prípravné práce, no stále nemá všetky povolenia od kompetentných úradov. Pozemky tak odlesňuje na vlastné riziko.

Výroba vo fabrike Giga Berlin sa má začať už v júli 2021 a Tesla tu plánuje vyrábať Model 3 a Model Y vo výrobnom objeme do 500 000 vozidiel ročne.

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+