MojElektromobil

Aktualizácia (máj 2020)

Škoda oficiálne predstavila nové informácie, elektrické SUV Škoda Enyaq má skvelý výkon a poznáme aj ďalšie parametre nového elektromobilu.

Pôvodný článok

Keď Škoda na ženevskom autosalóne predstavila koncept svojho elektrického auta pod názvom Vision iV, prilákalo to mraky zvedavých pohľadov a vzbudilo živý záujem. Odvtedy sme sa dozvedeli, že koncept bol po stránke dizajnu dotiahnutý takmer do najmenších detailov a produkčná verzia z neho využije 80 až 90 %.

V závere minulého roka sme sa dokonca dozvedeli, že celý proces prípravy ostrej verzie chystaného elektromobilu bol značne urýchlený, nakoľko si Škoda pomôže technikou z Audi e-tron a prvé kúsky sú takpovediac už na dosah. Očakávať ich môžeme už počas tohto roka.

Práve dnešný deň si Škoda vybrala na oznámenie formálneho názvu pre svoje prvé čisto elektrické SUV postavené na platforme MEB – novinka ponesie názov ENYAQ. 

Názov terčom prvých vtipov

Označenie na prvý pohľad môže pôsobiť ako akási zlátanina. Výslovnosť sa okamžite stala terčom vtipov: „Ako sa Škoda teší na elektromobilitu? Eeee, nijak“. Výrobca však prezradil podrobnosti, vďaka ktorým sa ukazuje, že skutočnosť je úplne iná. Všetko je detailne premyslené.

Čo sa skrýva pod názvom ENYAQ?

Poďme pekne poporiadku. Počiatočné písmeno E je jasným odkazom na elektromobilitu, respektíve rodinu elektrických vozidiel, ktorá si v ponuke Škody postupne získa svoje zaslúžené miesto. Názov ENYAQ ďalej vystihuje charakter nového modelu.

Základ pochádza z írskeho mena Enya, čo znamená „zdroj života“. Ten má odkazovať na silu nového modelu prepojenú s temperamentom elektrického SUV a vášňou automobilky pre inovácie. Záver, teda písmeno Q je v názvoch vozidiel Škoda tradičným indikátorom toho, že ide o kúsok, ktorý spadá do kategórie SUV. 

Ak by sme sa na názov ENYAQ chceli pozrieť z pohľadu širších súvislostí, pomôžu nám hlbšie korene slova „enya“. Vychádzať má z pôvodného írskeho slova „eithne“, ktoré sa dá preložiť ako esencia, duch či princíp. Škoda tým proste poukazuje na to, že v roku 2020 vstupuje do úplne novej éry elektromobility.

A do elektromobility vstupuje skutočne intenzívne, do roku 2020 plánuje predstaviť desiatku elektrifikovaných áut, pričom do nich investuje viac ako 2 miliardy eur.

Opäť severské korene

A prečo vlastne Škoda pre svoje elektrické SUV zvolila írske korene? Vysvetľuje to svojou tradíciou pre čerpanie inšpirácie z „drsných krajov“. Už modely Škoda KAMIQ, KAROQ a KODIAQ našli inšpiráciu v jazyku Inuitov žijúcich v Grónsku a Kanade. Aj elektrická rodina postavená na modulárnej platforme MEB preto bude vhodné označenia hľadať v severských končinách.

12. februára 2020
Zdroj: Škoda

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+