MojElektromobil

Na burze je predpovedanie a následný vývoj situácie veľmi dôležitý, pričom nie je výnimkou, ak sú odhady mylné. Napríklad Wall Street predpovedal pre Teslu 60 až 70 tisíc dodávok v druhom kvartáli. Skutočnosť sa však výrazným spôsobom líši, nakoľko Tesla za toto obdobie dokázala dodať svojim zákazníkom viac ako 90 tisíc áut.

Iba minimálny pokles

Posledné mesiace boli kvôli pandémii koronavírusu ťažké pre množstvo firiem. Tesla, ako aj väčšina veľkých firiem, však ťažké časy dokázala zvládnuť bez väčších následkov najmä pre veľké finančné rezervy. Síce niektoré fabriky musela Tesla na istý čas zavrieť, prišla chvíľa, kedy sa Elon Musk rozhodol ignorovať opatrenia a aj napriek zákazu spustil výrobu v továrni v Kalifornii. Tak či tak, istý pokles vo výrobe a aj v dopyte určite zasiahol aj Teslu, no aj napriek tejto situácii sa americká automobilka nemá na čo sťažovať.

Odhady dodávok automobilov boli z pohľadu Wall Street jasné – niekde na úrovni 60 až 70 tisíc kusov. Podľa posledných informácií, ktoré boli prevažne pozitívne, sa však rozhodli prehodnotiť svoje odhady, a to na 80 tisíc kusov. Tesla ale dokázala prekonať aj vyššiu predikciu.

V oficiálnej správe píšu, že v druhom kvartáli dokázali dodať majiteľom až 90 650 modelov a vyrobiť 82 tisíc áut. Takéto prekvapenie nie je dobré iba na dobré nadpisy v článkoch, ale aj pre majiteľov akcií. Po tomto oznámení totiž stúpla ich hodnota o 9 percent.

Model Vyrobených Dodaných
Model S/X 6,326 10,600
Model 3/Y 75,946 80,050
Spolu 82,272 90,650

Navyše, v prvom kvartáli dodali 88 tisíc kusov, takže pri porovnaní kvartálov ide o celkom slušný nárast. Medziročne už ide o 5 percentný pokles, no ak berieme do úvahy práve problémy s koronavírusom, ide o veľmi dobrý výkon. Napríklad Audi hlási až 30 percentný medziročný pokles. Drvivá väčšina produkcie a dodávok patrí práve obľúbeným verziám Model 3 a Model Y, ako môžete vidieť z tabuľky vyššie.

Veľmi sledovaný projekt Tesly je v súčasnosti výstavba novej Gigafactory v Nemecku. Najnovšie sa rozhodli mierne zmeniť plány a zrušili časť pre výrobu batérií. Pribudne však ich vlastný testovací okruh.

6. júla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+