MojElektromobil

Elon Musk stojí okrem automobilky Tesla a ďalšími úspešnými projektmi aj za satelitným internetom Starlink. V sobotu sa počas rozhovoru s legendárnym herným dizajnérom Toddom Howardom na hernom zjazde E3 v Los Angeles zhováral aj o jeho internetovom pokrytí. Starlink je na Ukrajine plne aktívny aj napriek aktuálnej situácií. O podrobnostiach informovala agentúra reuters.

Starlink je na Ukrajine plne aktívny aj napriek invázii

V rozhovore sa Elon Musk vyjadril, že satelitná širokopásmová služba Starlink je nad územím Ukrajiny plne aktívna. Ide o mimoriadne pozitívnu správu, nakoľko ruská invázia na Ukrajine narúša aj internetové pripojenie. SpaceX posiela do krajiny ďalšie  terminály.

Starlink je stále online aj nad Ukrajinou. Zdroj. Starlink

Elon Musk sa k problematike vyjadril aj na sociálnej sieti:

“Služba Starlink je teraz aktívna na Ukrajine. Viac terminálov na ceste.”

Išlo o reakciu na tweet ukrajinského vládneho predstaviteľa, ktorý Muska priamo požiadal, aby Ukrajine poskytol stanice Starlink.

“@elonmusk zatiaľ čo sa pokúšate kolonizovať Mars, Rusko sa snaží okupovať Ukrajinu! Zatiaľ čo vaše rakety úspešne pristávajú z vesmíru, ruské rakety útočia na ukrajinských civilistov!” Komentoval na Twitteri ukrajinský vicepremiér Mychailo Fedorov.

Internetové pripojenie na Ukrajine bolo vo významnej miere ovplyvnené ruskou inváziou. Zasiahnuté sú najmä južné a východné časti krajiny, kde boli doposiaľ boje najintenzívnejšie, o čom nás v sobotu informovali aj internetové monitory.

Starlink sa neustále rozširuje

Ich nasadenie je mimoriadne nákladné. satelitná technológia Starlink však môže poskytnúť internet ľuďom, ktorí žijú na vidieckych alebo ťažko dostupných miestach. Ide o miesta, kde káble z optických vláken a mobilné siete jednoducho nedosiahnu. Teraz sa potvrdilo,  že pri tejto sieti ide aj o istú krízovú poistku.

Ak sa pozemné pripojenie preruší v prípade prírodných katastrof, ale aj v prípade situácií, v akých sa nachádza Ukrajina. Ešte v januári Musk potvrdil, že sieť Starlink má aktuálne 1469 aktívnych satelitov, pričom ďalších 272 bude čoskoro posunutých na operačné dráhy.

27. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+