MojElektromobil

SpaceX stále vysiela na orbitu Zeme nové satelity pre „vesmírny internet,“ ktorý by mal byť dostupný pre každého bez ohľadu na to, kde sa aktuálne nachádza. V súčasnosti je už v beta testovaní pre vybrané krajiny a prví majitelia hlásia svoje skúsenosti na fórach. Rýchlosť internetu Starlink ich ale prekvapila.

Zdá sa, že internet od SpaceX sa rozbieha lepšie ako sa pôvodne plánovalo. Obyvatelia USA a Kanady si už mohli nainštalovať satelitný internet Starlink do svojej domácnosti a postupne sa počet podporovaných krajín rozširuje. Nedávno boli totiž oslovení aj potencionálni zákazníci na Slovensku a mail prišiel do mailovej schránky aj nám.

Prvé skúsenosti

Starlink na Slovensku e-mail
Starlink na Slovensku | Zdroj: MôjElektromobil.sk / Tomáš Kuník

Firma v ňom vyzýva na zloženie depozitu, vďaka čomu by sme si mohli rezervovať a zaistiť satelit v čase, keď bude dostupný. Počet zariadení bude obmedzený. Firma na svojej webovej stránke po zadaní slovenskej adresy uvádza, že Starlink bude u nás dostupný v priebehu budúceho roka. Ako ale môžete aj sami vidieť, v maili deklarujú rýchlosť internetu od 50 Mb/s do 150 Mb/s s odozvou od 20 do 40 ms. Z hľadiska odozvy ide o niečo vyššie číslo v porovnaní s optickým pripojením, no táto hodnota by sa mohla v budúcnosti zlepšiť spolu s rýchlosťou.

SpaceX konkrétne hovorí o „dramatickom zlepšení“ parametrov, no a ako sa zdá, vôbec nejde iba o reči. Elon Musk avizoval zrýchlenie na koniec tohto roka, no prví majitelia si všimli niekoľkonásobné navýšenie rýchlosti už teraz. O svoje skúsenosti sa podelili na fóre Reddit, pričom na oboch testoch pripojenia rýchlosť atakuje 400 Mb/s pri sťahovaní. Upload kolíše medzi 26 a 36 Mb/s, čo je taktiež dobré. Vyššie číslo je ale možné vidieť pri odozve, a to 47 či dokonca 71 ms. To už nie je ukážkové, ale v praxi stále bez problémov použiteľné. Odozva je kľúčová pri špecifickom využití, napríklad hrách alebo pri hlasových hovoroch alebo videokonferenciách.

V budúcnosti až 10 Gb/s

SpaceX sľubuje oveľa lepšie čísla. Síce v súčasnosti sa rýchlosť optického internetu pohybuje od 50 Mb/s do 1 Gb/s, Starlink má ponúknuť až desaťnásobne rýchlejší internet. V budúcnosti by sa teda chceli dostať až na 10 Gb/s a odozva by mala byť pre väčšinu používateľov pod 30 ms. A ako to chcú dosiahnuť? Z pohľadu SpaceX „pomerne jednoducho.“

V súčasnosti je na obežnej dráhe Zeme viac ako 1200 satelitov Starlink, no ich počet sa má v konečnej fáze prehupnúť cez 13 000. Satelitný internet nie je nový a čiastočne sa využíva aj teraz. Existujú pritom súkromné firmy, ktoré ho ponúkajú aj na komerčnej báze. Jeho využitie je ale obmedzené a rovnako aj ponúkané rýchlosti. Tie síce atakujú bez problémov využiteľných 100 Mb/s, oveľa horšie hodnoty sú z pohľadu odozvy, a to 500 až 600 ms.

Náš tip
Starlink internet od SpaceX prechádza do fázy uzatvoreného testovania
24. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+