MojElektromobil

Elon Musk nie je len Tesla, ale viacero veľkých firiem s veľmi ambicióznymi plánmi. Pod jeho vedením je aj úspešné SpaceX, ktoré len prednedávnom vyslalo na ISS prvú ľudskú posádku vo vlastnom module a s vlastnými raketami. SpaceX však na obežnú dráhu Zeme už nejaký čas posiela aj satelity Starlink, ktoré majú pokryť celú Zem vysokorýchlostným internetom. Na programe je už prvé uzatvorené testovanie.

Možno aj vy bývate na odľahlom mieste či v obci, kde nie je dostupný aspoň VDSL internet. Operátora sa pýtate na zlepšenie situácie či potiahnutie optiky, no kladná odpoveď je v nedohľadne. Riešením však môže byť vysokorýchlostný internet od SpaceX, ktorý bude dostupný na celej planéte a to bezdrôtovo.

Uzatvorený beta test

V súčasnosti je na orbite len 540 kusov satelitov Starlink, no aj napriek tomu je vysoká šanca, že aj počas čítania týchto riadkov preletí nad vašou hlavou aspoň jeden z nich. Ako informuje web Tesmania, počas štvrtkovej satelitnej konferencie zazneli zaujímavé informácie o prvom testovaní tohto internetu. Jonathan Hofeller, viceprezident Starlink a komerčného predaja oznámil, že sú pripravení spustiť uzatvorený beta test. Zúčastniť sa ho majú zamestnanci či ich rodiny, prípadne kamaráti. Neskôr sa však plánuje aj otvorený beta test pre vybraných uchádzačov – zaregistrovať sa môžete na oficiálnej stránke.

Ďalšie informácie odhaľujú veľmi jednoduchú montáž či prevádzku. Zákazníci dostanú 19-palcový satelit, ktorý sa umiestni na strechu domu / bytovky. Po zapnutí je nasmerovaný na oblohu, do pár sekúnd by malo prísť k spojeniu a internet by mal byť funkčný. Podľa zverejnených informácií pôjde o naozaj veľmi jednoduchú inštaláciu, ktorá nebude vyžadovať prítomnosť technika. Priamo Elon Musk totiž potvrdil na Twitteri, že satelit doslova stačí iba položiť na „záhradu, strechu či stôl.“ Jedinou podmienkou je, aby mal dobrý výhľad na oblohu. Každý modul je totiž vybavený motorom, ktorý satelit natáča do optimálnej polohy pre čo najlepší signál.

Tisícky satelitov

SpaceX plánuje dostať na obežnú dráhu až desiatky tisíc satelitov Starlink. Z tohto počtu satelitov však neboli nadšení viacerí vedci či amatérski pozorovatelia nočnej oblohy. Na oblohu sa totiž dostanú ďalšie rušivé vplyvy, ktoré budú kaziť výhľad na vzdialené hviezdy či galaxie. Nakoniec ale malo prísť k dohode, nakoľko firma dostala povolenie. Po testovacej prevádzke v uzavretom kruhu je na pláne už spomínaný otvorený beta test. Ďalej by malo nasledovať už komerčné využívanie, ktoré bude dostupné najskôr pre Severnú Ameriku a Kanadu.

Komerčná prevádzka by mala byť spustená po tom, čo sa na obežnú dráhu dostane 1 440 satelitov. Cieľ dostať vysokorýchlostný internet na všetky miestna na Zemi si však určite bude vyžadovať výrazne väčší počet kusov. Aj keď nepôjde o internet cez optiku, stále by mali byť dosahované veľmi solídne hodnoty odozvy. Cieľový ping je 20 milisekúnd, no postupne by malo prísť, vďaka rôznym optimalizáciám, k jeho zníženiu na polovicu, a teda 10 milisekúnd.

27. júla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+