MojElektromobil

Raketa súkromnej spoločnosti SpaceX včera vyštartovala z Floridy a vyniesla astronautov NASA na obežnú dráhu. 19 hodín boli na obežnej dráhe, dnes o 19:15 SELČ sa pripojili na ISS.

Pripojenie (dokovanie) kapsuly Crew Dragon k Medzinárodnej vesmírnej stanici je historicky významný moment. Po takmer desať rokoch leteli astronauti z americkej pôdy na americkej rakete. Prvýkrát v histórii to zabezpečila súkromná spoločnosť. NASA za ňu zaplatila ~65 miliónov USD, za štart rakety z ruskej ramoy v Kazachstane by zaplatila približne 90 miliónov.

Táto misia je aj ďaším krokom k letom SpaceX na Mesiac a na Mars a na vytvorenie ľudskej kolónie na červenej planéte.

Astronauti Doug Hurley a Bob Behnken sa zdržia na ISS po dobu 1 až 4 mesiace, resp. do momentu, keď bude ďalšia posádka na Zemi môcť letieť na ISS a keď bude mať SpaceX pripravený stroj. Momentálne sa na stanici nachádza spolu 5 kozmonautov – 2 Rusi a 3 Američania.

Počas priameho prenosu odhadovalo otvorenie poklopu kapsuly Dragon o 16:29 hod., nakoniec sa im to podarilo už o 16:15 hod.

31. mája 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+