MojElektromobil

NASA a SpaceX plánujú vystreliť raketu po dlhej dobe z americkej pôdy na Floride. Prvý pokus znemožnilo počasie, ďalší je naplánovaný na zajtra. Kapsula SpaceX bude letieť aj ponad Európu.

Misia Crew Dragon Demo-2 je prvou misiou s ľudskou posádkou od roku 2011. Astronauti NASA Robert Behnken a Douglas Hurley poletia na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) prvýkát v histórii na rakete vyrobenej súkromnou spoločnosťou SpaceX . Druhý pokus štartu bude v sobotu 30.mája o 21:22 SELČ. Ten prvý bohužiaľ zmarilo zlé počasie v atmosfére.

Technológie SpaceX aj v elektromobiloch Tesla

Raketu Falcon 9 a kapsulu vyrobila firma SpaceX kontrolovaná Elonom Muskom. Technológie SpaceX použije aj Tesla vo svojich elektromobiloch Roadster a Cybertruck.

V novej generácii Tesly Roadster uvidíme vzduchové trysky namontované okolo vozidla, budú pomáhať v akcelerácii, decelerácii a v točení v zákrutách. Elon Musk hovorí, že s touto technológiou bude Roadster doslova neférovo porážať všetky ostatné superšportové vozidlá.

Tesla Cybertruck vstúpi do výroby s extra pevnou jednoliatou karosériou, ktorá bude nepriestrelná a vyrobená z 30X za studena lisovanej nerezovej ocele. Tento typ ocele je relatívne nový a SpaceX ho vyvinul primárne pre použitie vo svojich raketách.

Pred prvým pokusom štartu rakety sa astronauti lúčili s rodinami v elektromobiloch Tesla Model X:

Aký je cieľ misie Demo-2?

V misii Crew Dragon Demo-2 má raketa SpaceX preukázať schopnosť bezpečne vyniesť ľudí na obežnú dráhu Zeme a bezpečne ich dostať na zemský povrch.

Je to kritický krok k tomu, aby NASA zaradila SpaceX do dlhodobého Programu komerčných letov s ľudskou posádkou (NASA Comemrcial Crew Programme). SpaceX sa plánuje angažovať vo vesmírnej turistike, robiť komerčné lety na Mesiac a jeho misia je úspešne pristáť na Marse a vytvoriť s ľudskej rasy multi-planetárny druh.

Ilustrácia kapsuly Crew Dragon
Ilustrácia odpojenia prvého stupňa (dole) od druhého stupňa rakety (hore) – Zdroj: SpaceX

Čo sa stane po štarte?

Raketa Falcon 9 vyštartuje z rampy 39A v Kennedy Space Centre na Floride. Astronauti Behnken a Hurley budú sedieť v kapsule Crew Dragon na vrchu Falcon 9. Behnken bude ako veliteľ prevádzky misie zodpovedný za odpojenie Crew Dragonu od Falcon 9, jej pripojenie na ISS a odpojenie z ISS. Pán Hurley ako veliteľ rakety bude mať na starosti vzlet, pristátie a návrat posádky na zemský povrch.

Celý vzlet k ISS bude trvať približne 10 minút, po dvoch minútach sa kapsula oddelí od prvého stupňa (Falcon 9). Prvý stupeň pristane na morskej pristávacej plošine OCISLY pri pobreží Floridy. Okrem odkazu nižšie môžete misiu sledovať naživo aj na webe NASA alebo na FB stránke NASA s kvalitným komentovaním v anglickom jazyku. priamy prenos sa začne už niekoľko hodín pred štartom.

Čo budú robiť na ISS a kedy sa vrátia na Zem?

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici astronauti skontrolujú jej prevádzkové systémy. Skontrolujú Kontrolný systém životného prostredia (ECLSS – odpadové a vodné hospodárstvo, množstvo kyslíka, atmosférický tlak, a i.), riadiace displeje a tlačidlá, manévrovacie trysky stanice. Skontrolujú aj autonómne pripájacie rameno ISS.

Misia potrvá od 1 do 4 mesiacov. Návrat na Zem bude závisieť od toho, kedy bude ďalšia posádka schopná letieť na ISS. Behnken a Hurley nastúpia do kapsuly, ktorá za pomoci motorov a padákov pristane v Atlantickom oceáne.

Prelet uvidia aj Európania

Crew Dragon sa (napojený na ISS) bude po obežnej dráhe pohybovať rýchlosťou 7 600 m/s (27 359 km/h). Približne 30 minút po štarte (cca 21:53 hod. SELČ) ho uvidia Európania. Najprv nad južnou časťou Veľkej Británie, potom preletí ponad Francúzsko, Nemecko, Rakúsko, Slovinsko a ďalšie krajiny. Tentokrát ho zo Slovenska neuvidíme, no za 1-4 mesiace misie by mala ísť trajektória ISS s Crew Dragon aj nad Slovenskom. O jeho prípadnom prelete vás budeme informovať.

Trajektória SpacX Crew Dragon nad Európou
Predpokladaná trajektória SpaceX Crew Dragon na ISS nad Európou (Zdroj: Universe Today)


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

29. mája 2020
Zdroj: The Telegraph

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+