MojElektromobil

Muskov výrobca vesmírnych rakiet SpaceX dnes uskutoční svoju najdôležitejšiu misiu, poprvýkrát chce vzlietnuť na obežnú dráhu s ľudskou posádkou. Aktuálne je 60% šanca priaznivého počasia v čase štartu.

Štart je závislý na počasí nad Atlantickým oceánom. Bude to prvý vzlet astronautov NASA za takmer dekádu a prvýkrát v histórii, kedy ľudskú posádku vynesie do vesmíru súkromná spoločnosť. SpaceX má zatiaľ skúsenosti len s bezposádkovými štarmi rakiet.

SpaceX Starman - Misia Falcon Heavy
Starman v Tesle Roadster na obežnej dráhe Zeme vypustený ako náklad z rakety Falcon Heavy (Foto: SpaceX)

SpaceX musel za 18 rokov svojej existencie preukázať schopnosť vyrobiť lacnejšiu raketu ako NASA a vzlietnuť s ňou na nízku (LTO) a geostacionárnu (GTO) obežnú dráhu Zeme. Napriek niekoľkým neuspešným misiám sa väčšina misií podarila a SpaceX dnes prevádzkuje rakety za približne 10x menšie náklady ako NASA.

Posádka Crew Dragon
Posádka Crew Dragon – astronauti NASA (Foto: NASA)

Misia Starman

SpaceX sa preslávil napríklad úspešným štartom rakety Falcon Heavy, v ktorej na obežnú dráhu vyniesol prvú generáciu vozidla Tesla Roadster, ktorý vlastnil sám Elon Musk.

V Roadsteri sedel manekýn Starman a jeho zábery z vesmíru zabezpečili firme skvelý marketing. Ďalším užasným počinom v rámci tejto misie bolo simultánne pristátie dvoch boosterov rakety Falcon Heavy na pristávacích plošinách na Floride vo februári 2018.

Týmto SpaceX preukázal znovupoužiteľnosť svojich rakiet, ktorá je kľúčom k znižovaniu nákladov na vesmírne misie. Video z tohto pristátia si pozrite nizšie:

Bezpečnosť astronautov je top priorita

Štart rakety Falcon 9 s posádkou je extrémne závislý od počasia. Jediná top priorita NASA ako aj SpaceX je bezpečnosť ich astronautov.

Misia s názvom Crew Dragon Demo-2 bude tiež prvou misiou od roku 1975, keď astronauti dopadnú na voľný oceán. Vtedy americká agentúra uskutočnila misiu Apollo Command and Service Module (SCM).

Vytiahnutie astronautov z vody v kapsule Crew Dragon má tiež svoje limity a požiadavky na počasie a podmienky v oceáne. Crew Dragon má však inovatívny systém katapultovania posádky, môžu tak v prípade problémov urobiť od štartu rakety alebo kedykoľvek počas jej vzletu na obežnú dráhu.

Test pristátia kapsuly Crew Dragon na oceáne
Test pristátia kapsuly Crew Dragon na oceáne (Foto: NASA/Cory Hoston)

Štart o 22:33

SpaceX a NASA budú počas misie neustále monitorovať poveternostné podmienky na desiatkach miest potenciálneho pristátia posádky. Manažér SpaceX Hans Koenigsmann opisuje metódu tohto  monitorovania ako extrémne komplexný algoritmus.

Zložitosti celej misie pridávajú ešte aj pristávacie plošiny na diaľkové ovládanie s názvom Of Course I Still Love You (OCISLY), na ktorých majú pristáť boostery rakety Falcon 9. Tie takisto potrebujú dobré poveternostné podmienky.

Prípravy na dnešný štart vrcholia a je 60% predpoklad prijateľných podmienok počasia. Zatiaľ je potvrdený čas štartu 22:33 nášho stredoeurópskeho času (GMT+1). Priamy prenos, ktorý začne už približne o 18:15 nášho času, si môžete pozrieť na tomto odkaze:

27. mája 2020
Zdroj: Teslarati

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+