MojElektromobil

Červená Tesla Roadster Elona Muska, ktorú firma SpaceX vypustila do vesmíru ako náklad na rakete Falcon Heavy, obehla po svojej obežnej dráhe okolo Slnka podľa výpočtov stránky whereistheroadster.

Ako to začalo

Písal sa 6.február 2018 a spoločnosť Elona Muska SpaceX vypustila na obežnú dráhu najväčšiu a najvýkonnejšiu funkčnú raketu na svete. Cieľom rakety Falcon Heavy bolo preukázať jej ťažné schopnosti a opätovné pristátie a použitie jej prvých stupňov (boosterov), čo je kľúčom k dlhodobej finančnej udržateľnosti projektu SpaceX. .

Vzhľadom na vysoké riziko zlyhania úplne novej rakety Musk nechcel do nej dať niečo príliš drahé, ako satelit, no zároveň tam chcel dať niečo zaujímavé a inšpirujúce. Rozhodol sa pre svoj vlastný elektromobil Tesla Roadster, jeden z prvých vyrobených kusov. SpaceX ho nainštaloval do nákladného priestoru rakety Falcon Heavy.

Muskova Tesla Roadster v rakete Falcon Heavy

Tesla Roadster v nákladnom priestore Falcon Heavy

Inšpirujúci Starman

Za volant Roadstera posadili figurínu vybavenú novým skafandrom z dielne SpaceX a pomenovali ju Starman.

6. februára 2018 Falcon Heavy úspešne odštartoval na obežnú dráhu Zeme (LEO) a Roadster so Starmanom boli vypustení do vesmíru. Dve z troch prvých stupňov rakety simultánne pristáli pri sebe na pobreží Floridy. Stredný prvý stupeň mal pristáť na lodnej pristávacej plošine v Tichom oceáne, no netrafil ju a v mori sa rozbil na súčiastky.

Starman na Tesle Roadster

Starman na Tesle Roadster

Vzniklí však neuveriteľné zábery Starmana na obežnej dráhe. Kamery na palube Tesly Roadster mali živé vysielanie na YouTube po dobu 8 hodín. Dlhšie už ich baterky nevydržali.

Obletel Slnko

Starman sa dnes stále pohybuje v našej slnečnej sústave a to v obrovskej rýchlosti. Stránka whereistheroadster od vypustenia auta sleduje jeho trajektóriu a vypočítava jeho približnú polohu.

Poloha Starmana

Blíži sa k Marsu

Automobil je od Marsu vzdialený 112 803 994 km, 0,754 AU (astronomických jednotiek), 6,27 svetelných minút a pohybuje sa smerom k Marsu rýchlosťou 42 854 km/h, 11,90 km/s.

Pozrite si nádherné simultánne pristátie boosterov rakety Falcon Heavy na krátkom videu. Sledovali ste historický štart Falcon Heavy? Dajte nám vedieť v komentároch.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

19. augusta 2019
Zdroj: Electrek, SpaceX(YouTube)

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+