MojElektromobil

Spoločnosť Elona Muska s názvom SpaceX odhalila meno prvého súkromného pasažiera, ktorý obletí Mesiac. Japonský miliardár Yusaku Maezawa oznámil, že sa rozhodol ísť až k Mesiacu. Vzlietnuť by mal v rakete Big Falcon, ktorú Musk odhalil v roku 2016. Misia je naplánovaná na rok 2023, pričom Japonec sa stane prvým človekom, ktorý sa dostane k mesiacu po programe Apollo, ktorý skončil v roku 1972 misiou Apollo 17.

Poletí aj 8 umelcov z celého sveta

Spoločnosť povedala, že tento let je dôležitým krokom k tomu, aby si mohli splniť svoj sen aj obyčajní ľudia a cestovať do vesmíru. Ešte predtým, ako sa vedelo meno prvého pasažiera Musk odhalil, že sa bude jednať o Japonca. Maezawa sa pre let rozhodol po tom, čo zaplatil 100 miliónov dolárov za obraz od maliara s menom Jean-Michel Basquiat na aukcii v New Yorku. Ďalej sa rozhodol, že pozve aj 8 umelcov z celého sveta, ktorí ho budú na ceste sprevádzať.

„Jediné, čo pre to budú musieť urobiť, je vytvoriť majstrovské umelecké dielo po tom, čo sa vrátia na Zem.“ Povedal Maezawa.

Prvý neameričan na obežnej dráhe Mesiaca

Mesiac doteraz navštívilo len 24 ľudí. Stalo sa tak v rámci misií Apollo. Všetci z nich boli Američania. Niektoré z predošlých misií len obehli Mesiac, rovnako ako známa Apollo 13 alebo aj táto, ktorá prebehne v roku 2023. Raketa, na ktorej by mali cestovatelia poletieť zatiaľ ešte nevzlietla. Očakávalo sa, že to bude Falcon Heavy, ktorá má už svoj prvý let za sebou a vyniesla do vesmíru aj Teslu Roadster. Raketa Big Falcon, ktorá bude pre tento let využitá však ešte nebola ani postavená.

Základné informácie o rakete

Raketa bude vysoká 118 metrov a jej priemer bude 9 metrov. Dokáže na obežnú dráhu Zeme vyniesť náklad s hmotnosťou až 150 ton, čo je viac, ako raketa Saturn V, ktorá zažila svoju slávu v rámci misií Apollo.

Zdroj: bbc.co.uk

18. septembra 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+