MojElektromobil

Musk napísal v e-maile zamestnancom Tesly, že spoločnosti dôjde hotovosť do 10 mesiacov, pokiaľ sa nepristúpi k „tvrdému“ znižovaniu nákladov. Opatrenia sú potrebné napriek tomu, že Tesla v tomto mesiaci zvýšila majetok o 2,7 miliardy dolárov emitovaním nových akcií.

Musk a nový finančný riaditeľ Zach Kirkhorn  preskúmajú „všetky výdavky akéhokoľvek druhu, vrátane odmien, platov, cestovných nákladov, nájomného, ​​doslova každú platbu, ktorá opustí bankový účet firmy“, píše sa v e-maile.

Tesla skončila prvý štvrťrok 2019 s hotovosťou 2,2 mld. dolárov, no vykázala stratu 702 miliónov USD. Musk povedal, že Tesla bude musieť byť nejakú dobu na „sparťanskej diéte.“ Následne sa Tesle podarilo získať 2,7 mld. dolárov.

„Je to hardcore riešenie, no je to jediný spôsob, ako môže Tesla zostať finančne udržateľnou.“

„Je to veľa peňazí, no v skutočnosti nám poskytuje len 10 mesiacov aktivity pri aktuálnom tempe výdavkov, aby sme dosiahli nulový hospodársky výsledok! Je to jediný spôsob, ako môže Tesla prežiť.“

Spoločnosť v júni minulého roka prepustila 9% zamestnancov v rámci znižovania nákladov. Ani tieto opatrenia neboli dostatočné a Tesla v januári tohto roka prepustila ďalších 7% pracovníkov.

Ďalším krokom minimalizovania nákladov bolo zatvorenie väčšiny obchodov Tesla po svete, aby ušetrila ďalšie peniaze. Vďaka tomu firma mohla konečne ponúknuť dlho očakávanú základnú verziu Modelu 3 za 35,000 dolárov.

Len dva týždne po tom však Tesla zmenila stratégiu a oznámila, že mnoho predajní ostane otvorených, no zvýšila ceny Modelov S a X ako kompenzáciu. Musk povedal investorom, že tieto cenové zmeny pripravili spoločnosť o 121 mil. USD z celkovej straty 702 milónov v poslednom štvrťroku.

Vo svojom najnovšom firemnom e-maile Musk priznáva, že sú potrebné tvrdé finančné zmeny a ani rekordné výnosy a dodávky elektromobilov nedokázali uhasiť oheň. Tesla stále čelí existenčnej kríze.

18. mája 2019
Zdroj: The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+