MojElektromobil

Svet elektromobility netrpezlivo čaká na väčší prelom v oblasti batériových technológií. Vyšší dojazd, dlhšia životnosť, nižšia cena či kratšie nabíjanie sú nepochybne kľúčovými vylepšeniami, ktoré by výrazným spôsobom pomohli rozmachu elektrických áut. 

Veľké nádeje sa vkladajú do takzvaných solid-state batérií, ktoré by vďaka svojim vlastnostiam mohli priniesť želané zlepšenie vo všetkých kľúčových oblastiach.

Automobilky do výskumu a vývoja investujú obrovské peniaze, no práce prebiehajú aj na akademickej pôde. A vyzerá to tak, že práve akademici prichádzajú s ďalším prevratným pokrokom.

Sendvičová metóda

Ako píše portál Electrek, vedci z Harvardskej univerzity vyvinuli nový koncept “sendvičových” solid-state batérií. Veľmi zjednodušene povedané, celý koncept je založený na skutočnosti, že v batérii dochádza ku kombinovaniu, respektíve prekladaniu, dvoch typov elektrolytu.

Zjednodušený koncept novej batérie | Foto: Electrek.com

Vysoká životnosť aj bleskové nabíjanie

Vďaka novému pohľadu na problematiku, v kombinácii s osvedčenými postupmi, je možné vytvoriť batériu s pozoruhodnými vlastnosťami. Práve kombináciou viacerých typov elektrolytu je možné eliminovať niektoré z doterajších problémov a svet akumulátorov posunúť o stupienok vyššie.

Spomína sa napríklad životnosť prinajmenšom 10 000 nabíjacích cyklov, čo by vraj celkový životný cyklus elektromobilu v praxi mohlo predĺžiť o 10 až 15 rokov. Batéria by okrem toho potenciálne mohla priniesť prevrat v rýchlosti nabíjania. Plné nabitie je vraj otázkou 10 až 20 minút.

Prvotná fáza výskumu

Ako to už pri vývoji batérií býva zvykom, celé to má veľký háčik. Celý výskum sa nachádza ešte len v prvotnej fáze, kedy bol zverejnený takzvaný dôkaz koncepcie. S komerčne využiteľnou technológiou to má pramálo spoločného, a na reálny produkt môžeme čakať aj desiatky rokov. 

Samotní vedci uvádzajú, že príprava pre sériovú výrobu nebude vôbec ľahká a už teraz čelí niekoľkým praktickým problémom. Veria však, že sa túto výzvu nakoniec podarí prekonať. Zatiaľ sa na “sendvičové” solid-state batérie treba pozerať skôr ako na ukážku ďalšej možnej cesty, ktorá je plná prekážok, no má veľký potenciál.

Náš tip
Volkswagen: Takto recyklujeme batérie z elektromobilov | VIDEO
18. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+