MojElektromobil

Súčasné batérie pre elektromobily sa neustále zlepšujú, no je len otázkou času, kedy sa dostaneme k ich limitu. Táto situácia si vyžaduje riešenie, ktoré by mohlo byť ukryté v solid-state batériách. BMW a Ford investujú práve do firmy Solid Power vyvíjajúcej novú generáciu akumulátorov.

Technológia klasických li-ion batérií ešte nepovedala svoje posledné slovo, nakoľko aj v roku 2021 stále prichádzajú nové batérie, ktoré zvyšujú dojazd elektromobilov či skracujú nabíjacie časy. V takomto technologickom vývoji ale nebude možné pokračovať donekonečna, preto sa firmy obracajú po nových možnostiach. Dlhodobo sa za revolučnú technológiu považujú solid-state batérie. V takýchto batériách sa využíva pevný elektrolyt, ktorý zásadne zlepší parametre akumulátora z dôvodu vyššej odolnosti. Konkrétne sa počíta s vyššou energetickou hustotou, dlhšou životnosťou a rýchlejším nabíjaním.

Nová vlna investícií

Do firiem vyvíjajúcich solid-state batérie tlačí peniaze hneď niekoľko automobiliek. Napríklad Volkswagen už dávnejšie investoval do firmy Quantumscape a Tesla kúpila firmu Maxwell. Teraz sa na verejnosť dostali informácie o novej transakcii BMW a Ford smerom k firme Solid Power. Startup pôvodom z Colorada si získal pozornosť BMW už v roku 2017, kedy automobilka do firmy investovala po prvýkrát a Ford sa s investíciou pridal v roku 2019.  Na stole je druhé kolo investícií v celkovej hodnote 130 miliónov dolárov, ktoré prichádza od BMW Group, Ford Motor Company a Volta Energy Technologies.

BMW a Ford si aj od tejto investície sľubuje rozšírenie spoločnej dohody so Solid Power o zabezpečení vývoja solid-state batérií pre budúce elektromobily: „Investícia dostáva Solid Power do pozície produkovať batérie pre vozidlá v plnom objeme, zvýšiť výrobu potrebných materiálov a expandovať možnosti pre internú produkciu. BMW Group a Ford chcú využiť lacné batérie s vysokou energetickou hustotou v budúcich elektromobiloch,“ píše sa v tlačovej správe.

Solid Power plánuje spustiť produkciu batérií pre automobily v pilotnej fáze už začiatkom roka 2022. Batérie z tejto pilotnej výroby využije BMW a Ford vo svojich prototypoch elektrických vozidiel.

Náš tip
Ford investuje 1 miliardu do transformácie európskej továrne na výrobu elektromobilov
4. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+