MojElektromobil

Recyklácia starých batérií z elektromobilov je nepochybne extrémne komplikovaným procesom. Automobilky sa napriek tomu tejto oblasti musia venovať. Veď s narastajúcim počtom vyrobených a predaných elektrických áut rastú aj nároky na likvidáciu starých modelov, ktoré už takpovediac doslúžili. 

Nakoľko používané batérie obsahujú množstvo drahých a znovupoužiteľných prvkov, proces efektívnej recyklácie naberá na význame viac než kedykoľvek predtým. Posúvanie technologických limitov a zlepšovanie známych procesov tak môžeme pozorovať aj v oblasti spracovania starých batérií z elektromobilov. Svoje o tom vie aj Volkswagen.

Koncern začiatkom roka 2021 v Nemecku otvoril svoju prvú fabriku na recykláciu batérií. Tá je unikátna vďaka svojej plánovanej efektivite. Spracováva batérie, ktoré už nie je možné využívať žiadnym iným spôsobom, no robí to až tak efektívne, že recyklačným procesom je z nich opätovne získavaných až 95% surových materiálov.

Ako to vyzerá v skratke

Celý postup recyklácie prezentuje oficiálne video, na ktorom si môžete pozrieť všetko krok za krokom. Na začiatku sa pristupuje k diagnostike stavu batérie, kedy sa overuje či ju ešte nie je možné používať iným spôsobom – ako dočasné úložisko energie. 

Nasleduje vybitie a demontáž batérie na čo najmenšie časti. Prvky, ktoré sa dajú zhodnotiť ako celok sa vracajú do výrobného procesu. Potom sa pristupuje k samotnej recyklácii zostatkovej časti. Batériové modely sú pomleté na jemný prach – granulát, ktorý ďalej prechádza sušením a postupným triedením do samostatných zberných nádob.

Pri recyklácii vzniká aj takzvaný “čierny prach”, ktorý obsahuje prvky drahých kovov používaných na výrobu katód batérií. Ten je spracovávaný samostatne v partnerskej chemickej firme, pričom výsledkom sú znovupoužiteľné materiály.

Získaný materiál zo starých batérií je nakoniec používaný pri výrobe katód pre tie nové. Takto v skratke funguje nový proces recyklácie vo fabrike koncernu Volkswagen.

Náš tip
Renault ZOE: Recyklované materiály ožívajú v interiéri
8. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+