MojElektromobil

Elektromobil Volkswagen e-Up sa koncom roka 2019 dočkal novej verzie s dvojnásobnou batériou. Medzigeneračný skok tak bol naozaj výrazný, no stále ide o elektromobil, ktorý je určený najmä do mesta a užšieho okolia. Bulharský YouTuber známy pod menom Tedo Nash sa rozhodol zvýšiť dojazd svojho elektromobilu ešte o pár percent. Pustil sa totiž do projektu, v ktorom plánuje rozšíriť kapacitu batérie v e-Up o solídnych 9 kWh.

Batérie vo Volkswagen e-Up

Koncernovým trojičkám rozhodne nechceme krivdiť. Určite ide skôr o mestské auto, ale ak chcete ísť aj ďalej, s menšími obmedzeniami sa to dá. Sami sme si vyskúšali jazdu po Slovensku so Škoda Citigo-e iV niekoľkokrát a s prehľadom sme to zvládli. Nová generácia e-Up a sesterské modely od Škody a Seat sú vybavené batériou s využiteľnou kapacitou 32 kWh. WLTP dojazd tohto modelu je 250 kilometrov, avšak pri mestskej jazde v lete sa viete bez problémov dostať aj nad 300 kilometrov.

Bulharský YouTuber Tedo Nash má na svojom YouTube kanáli množstvo videí, ktoré venuje práve Volkswagenu e-Up. Videá smeruje k rôznym praktickým vylepšeniam a občas aj nie až tak nutným úpravám. Každopádne, najnovšie sa pustil do naozaj odvážneho projektu, v ktorom plánuje rozšíriť vysokonapäťovú batériu auta o ďalších 9 kWh. Použije na to klasické Li-ion batérie 18650, ktoré umiestni do voľného miesta na rezervné koleso v kufri.

Rozšírenie o 9 kWh znamená nárast kapacity o 25 percent, teda dojazd by mal vzrásť čisto teoreticky o viac ako 60 kilometrov. Celkovo by sa teda dojazd mohol dostať nad 300, respektíve blízko k 400 kilometrom. Rozšíriť batériu v aute ale vôbec nie je jednoduché a rozhodne to nie je niečo, čo by sme každému odporúčali. YouTuber však tvrdí, že vie čo robí a sám iba skúša, kam to celé dokáže posunúť. Externú batériu by pritom nemalo byť možné nabíjať jednosmerným prúdom, ale iba pomaly – striedavým prúdom.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

13. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+