MojElektromobil

Automobilka ŠKODA AUTO začala s inštaláciou verzie softvéru ME3. Tento update prináša vylepšenia v oblasti správy batérie, čo môže následne zvýšiť celkový dojazd elektromobilu. Aktualizácia je určená pre modely ŠKODA ENYAQ iV. Na čo všetko sa môžu ďalej jej majitelia tešiť?

ŠKODA ENYAQ iV dostáva pomerne dôležitú aktualizáciu

Okrem zlepšenej správy batérie sa vlastníci modelov ŠKODA ENYAQ iV môžu pripraviť aj na príchod vylepšení pre virtuálny kokpit. Okrem toho sa noviniek dočkal aj head-up displej či infotainment systému a online služieb ŠKODA Connect. Aktualizáciu je potrebné vykonať v autorizovanom servise.

Škoda Enyaq iV 60 TEST
ŠKODA ENYAQ iV | Foto: Radovan Hlôška

Majitelia tohto elektromobilu sú kontaktovaní automobilkou, aby sa dohodli na návšteve servisu. Inštalácia novej verzie softvéru je samozrejme bezplatná. Potrebné je zmieniť, že aktualizácia trvá až okolo piatich hodín, no na druhú stranu poteší, že väčšina ďalších firmvérových updatov by už mala prebiehať na diaľku. Vozidlá z výroby už budú dodávané s najnovšou verziou softvéru.

Aktualizácia ponúka i mnoho optimalizácií. Jednou z nich je aj už spomínaná optimalizácia akumulátorovej batérie. Po aktivácii novej funkcie sa batéria pri ďalšom nabíjaní nabije maximálne na 80 percent svojej maximálnej kapacity. Ide o opatrenie, ktoré chráni životnosť akumulátora z dlhodobého hľadiska. V prípade potreby však bude vždy k dispozícii nabitie na plnú kapacitu, čo sa hodí pre dlhšie cesty.

Poteší možnosť rýchlejšieho nabíjania batérie

ŠKODA AUTO navyšuje aj podporu najvyššieho nabíjacieho výkonu. Modely so 62 kWh akumulátorom budú po novom môcť nabíjať až 120 kW výkonom a modely s 82 kWh batériou zas výkonom 135 kW. Aktualizácia prináša ďalej vylepšený tepelný manažment batérie. Táto funkcionalita sa hodí predovšetkým v zimnom období, počas ktorého existuje reálny potenciál na zvýšenie predpokladaného dojazdu elektromobilu na jedno nabitie.

Škoda Enyaq iV 60 TEST
ŠKODA ENYAQ iV | Foto: Radovan Hlôška

Grafické zobrazenie nabíjania a dojazdu v infotainmente teraz zahŕňa aj zobrazenie samotného cieľa jazdy spolu s vyžadovanými zastávkami pre nabíjanie. Zlepšený bol aj spomínaný head-up displej a virtuálny kokpit. Tento head-up displej teraz zobrazí aj aktuálnu úroveň nabitia akumulátora. Poteší taktiež zvýšenie kontrastu displeja počas zobrazovania pohľadu zo zadnej parkovacej kamery. Zabezpečí to lepšiu viditeľnosť okolia vozidla.

Pomocou multifunkčného volantu môže šofér elektromobilu taktiež jednoduchým spôsobom prepínať medzi adaptívnym tempomatom (ACC) a funkciou Travel Assist. ŠKODA Connect na záver dostala taktiež update, ktorý pridáva hneď viacero funkcií pre ešte intuitívnejšie používanie.

Aktualizácie konkurencie

Veľkú aktualizáciu pre svoje elektromobily priniesla aj automobilka Tesla. Konkrétnejšie ide o update na Tesla Software Version 11. Významnú aktualizáciu si pripravili aj Nemci a dočkajú sa jej všetky modely Taycan. Volkswagen prichádza so svojim novým ID. Software 3.0. Nakoniec za zmienku stojí aj aktualizácie pre elektromobil KIA EV6, ktorá opravuje kľúčovú vec.

15. augusta 2022
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+