MojElektromobil

Softvérové aktualizácie, ktoré prinášajú rôzne vylepšenia a úpravy sú štandardnou súčasťou moderného automobilového priemyslu. Veľmi dobre to môžeme poznať z elektromobilov Tesla, no rozhodne sa tomu nevyhýbajú ani iné značky.

Z nedávnej minulosti si môžeme spomenúť napríklad aktualizáciu pre Škoda ENYAQ iV, KIA EV6 alebo dokonca celú rodinu modelov Volkswagen ID. Teraz sa na tento krok pripravuje nemecká automobilka Porsche pri svojich športových elektromobiloch. Informuje o tom prostredníctvom tlačovej správy.

Softvérová aktualizácia pre všetky modely Taycan

Na obzore je komplexná softvérová aktualizácia pre všetky modely Porsche Taycan, a to bez ohľadu na vek vozidla, motor, karosériu a trh. V praxi by to malo znamenať, že najnovší softvér pre rok 2023 dostanú elektromobily Taycan Sport, Taycan Cross Turismo či Taycan Sport Turismo po celom svete, vrátane Slovenska.

V závislosti od toho, kedy bolo vozidlo zákazníkovi dodané, bude môcť využívať okrem iného efektívnejšiu hnaciu sústavu, ako aj nové funkcie a vylepšenia systému Porsche Communication Management (PCM), Porsche Connect a asistenčných systémov. Aktualizácia prináša aj podporu pre dodatočné zakúpenie funkcií na požiadanie. Vylepšené majú byť aj základy pre vykonávanie aktualizácií vzduchom – OTA aktualizácie.

Aktualizácie softvéru na úroveň modelového roku 2023 budú majiteľom elektromobilov poskytnuté zadarmo. Porsche potvrdzuje, že dostupné budú po celom svete. Za drobné negatívum môže byť považované to, že na inštaláciu najnovšieho softvéru bude nutné navštíviť servisné stredisko.

Automobilka upozorňuje, že presný rozsah aktualizácie a trvanie potrebnej návštevy v servise závisí od stavu softvéru konkrétneho vozidla Taycan. Čím staršie je vozidlo, tým viac zlepšení a inovácií sa nainštaluje. Najviac noviniek si preto všimnú majitelia vozidiel, ktoré boli zakúpené pri uvedení na trhu v roku 2019. V každom prípade, vylepšenia majú byť badateľné pri všetkých modelových rokoch.

V súvislosti s návštevou servisu pre nasadenie softvérovej aktualizácie je do pozornosti dávaná aj možnosť využiť inštaláciu 22 kW palubnej nabíjačky spolu s aktiváciou funkcie Plug & Charge. Táto funkcia umožňuje praktické nabíjanie a platbu bez karty alebo aplikácie. Hneď ako sa zapojí nabíjací kábel, vozidlo Taycan nadviaže šifrované komunikačné spojenie s nabíjacou stanicou kompatibilnou s funkciou Plug & Charge. Proces nabíjania a platby sa následne spustí automaticky. Inštalácia výkonnejšej palubnej nabíjačky je spoplatneným úkonom.

Čo prináša veľká softvérová aktualizácia pre Porsche Taycan?

  • Hnacia sústava: v jazdnom režime „Normal“ a „Range“ pri všetkých modeloch s pohonom všetkých kolies pri prevádzke s čiastočným zaťažením je predný elektromotor takmer úplne odpojený a bez napätia. Pri jazde na zotrvačnosť a zastavení je pohonný krútiaci moment na oboch osiach nulový. Elektrický voľnobeh znižuje straty spôsobené trením a zvyšuje dojazd vozidla. Ukazovateľ pohonu všetkých kolies sa teraz zobrazuje ako ukazovateľ toku energie na hlavnom displeji. Lepšie tak vidno aktuálny prevádzkový stav náhonov. Optimalizovala sa aj stratégia rekuperácie energie. Nastavenie automatickej rekuperácie sa napríklad zachová, aj keď vodič zmení jazdný program. Väčšia praktickosť pre zákazníka. Tieto zlepšenia sa týkajú modelov Taycan z modelových rokov 2020 a 2021.
  • Riadenie teploty: lepšia klimatizácia batérie, najmä pri nízkych vonkajších teplotách, umožňuje celkovo častejšie rýchle nabíjanie modelu Taycan všeobecne v rámci širšej škály úrovní nabitia batérie. Odpadové teplo z elektrických prvkov sa využíva napríklad na temperovanie batérie v ešte väčšej miere než doteraz. Modely Taycan z modelových rokov 2020 a 2021 majú vďaka tomu väčší dojazd a kratšiu dobu nabíjania.
  • Porsche Communication Management (PCM) a Porsche Connect: hlavnými znakmi aktualizácie modelov v tejto oblasti sú nové funkcie, farebný dlaždicový dizajn na domovskej obrazovke a ešte ľahšie používanie. Pri modeloch Taycan vyrobených v modelových rokoch 2020 a 2021 a do polovice februára 2022 sa pomocou tejto aktualizácie optimalizuje hlasové ovládanie a súčasťou je aplikácia Spotify. K dispozícii je bezdrôtové pripojenie Android Auto. V navigačnom systéme možno filtrovať a vyberať nabíjacie stanice podľa nabíjacej kapacity. Vodiči modelov Taycan z modelového roku 2021 s priehľadovým displejom sa okrem iného môžu tešiť aj na optimalizované zobrazenie navigačnej mapy. Rozšíril sa aj obsah displeja. Pri všetkých modeloch Taycan vyrobených do modelového roku 2023 možno prevádzkové pokyny teraz používať prostredníctvom hlasového ovládania.
  • Asistenčné systémy: Snímače funkcie ParkAssist fungujú s ešte väčším rozsahom. Takisto sa zlepšilo vyhľadávanie dostupných parkovacích miest tak, aby mal vodič v ponuke možností už aj menšie miesta. Tieto zlepšenia sa týkajú modelov Taycan z modelových rokov 2020, 2021 a 2022.
  • Odomknutie funkcií po zakúpení vozidla: všetky modely Taycan z modelových rokov 2020, 2021 a 2022 môžu byť doplnené o funkciu otvárania dverí a kufra bez kľúča (za poplatok). Možnosť vzdušných aktualizácií softvéru sa rozšírila už aj na nový modelový rok.
21. júla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+