MojElektromobil

Pred rokom na Kysuciach otvorila vývojové centrum špecializované na produkty pre elektromobilitu. Teraz ohlasuje ďalšie rozširovanie prevádzkarne na výrobu predných a zadných elektrických osí pre e-mobilitu, čo budú produkty pre čisto elektrické vozidlá.

Konkrétnym zámerom je vybudovanie výrobnej linky pre finálnu montáž prednej (FS) a zadnej (RT) nápravy, vrátane predmontážnych pracovísk pre jednotlivé subsystémy. Spoločnosť Schaeffler Kysuce preinvestuje viac ako 22,6 miliónov eur a vytvorí minimálne 11 nových pracovných miest.

Na podporu realizácie investičného zámeru spoločnosti Schaeffler bude poskytnutá na základe schválenia vlády SR investičná pomoc v celkovej výške 3 milióny eur, rovnako výlučne vo forme úľavy na dani z príjmu. Pôvodne žiadala o poskytnutie investičnej pomoci v celkovej nominálnej hodnote 9 miliónov eur vo forme úľavy na dani z príjmov. Ako uvádza predkladacia správa, v súčasnosti je jedným z najvýznamnejších zamestnávateľov v automobilovom priemysle na Slovensku, obzvlášť v Žilinskom kraji. Zameriava sa na dva sektory, na automobilový priemysel (93 %) a iný priemysel (7 %).

Ukončenie prác na investičnom zámere je naplánované na január 2027. Začatie výroby prijímateľ plánuje v septembri 2025 a dosiahnutie plnej plánovanej kapacity v marci 2029. Celá produkcia je určená na export v rámci trhu Európskej únie.

Ďalšie investície z oblasti elektromobility

Pripomeňme si, že investičnú pomoc dostane aj Kia Slovakia. Pomoc v hodnote 29 950 000 eur bude realizovaná vo forme úľavy na dani z príjmov. Cieľom investičného zámeru je rozšírenie kapacity existujúcej prevádzkarne, ktorá umožní výrobu dvoch nových elektrických modelov automobilov nižšej strednej triedy a tzv. SUV. Takmer celá produkcia bude určená na export. Investícia povedie k nárastu výroby až o 36 %.

Pripomeňme si, že koncern Volkswagen v Bratislave koncom roka 2023 oficiálne spustil výrobu 4. generácie modelu ŠKODA Superb, ktorý bude dostupný aj ako plug-in hybrid. Veľké očakávania sú vkladané aj do závodu Volvo pri Košiciach. Ten má byť zameraný čisto na produkciu elektrických modelov. Zámer vyrábať elektromobily prednedávnom oznámil aj nitriansky Jaguar Land Rover.

11. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+