MojElektromobil

Porsche, známe svojimi ikonickými športovými autami, predstavilo svoje najnovšie koncepčné vozidlo, Mission X. Ako dôkaz svojho záväzku k inováciám a posúvaniu hraníc automobilového inžinierstva si Porsche predstavuje Mission X ako najrýchlejšie cestné auto na svete. Informuje spoločnosť v tlačovej správe.

Predseda výkonnej rady Porsche, Oliver Blume, ospevuje Mission X ako technologický maják, ktorý vydláždi cestu pre budúce športové autá. Koncepčná štúdia čerpá inšpiráciu z legendárnych modelov Porsche, ako sú 959, Carrera GT a 918 Spyder, a vnáša ich DNA do evolučného vývoja budúcich konceptov vozidiel. Michael Mauer, vedúci oddelenia Porsche Style, zdôrazňuje plynulú integráciu nezameniteľného dedičstva motoristického športu konceptu s celkovým luxusným dojmom.

Porsche Mission X
Porsche Mission X | Zdroj: Porsche

Mission X meria takmer 4,5 metra na dĺžku a 2 metre na šírku. Predstavuje kompaktné hyperauto s dverami v štýle vozidiel Le Mans, ktoré sa otvárajú smerom dopredu. Aj preto jeho tvar s nízko položenou karosériou vo farbe Rocket Metallic vyžaruje eleganciu a sofistikovanosť. Komponenty s karbónovou väzbou pod líniou pásu majú zlepšiť aerodynamiku, zatiaľ čo pneumatiky rôznych veľkostí (vpredu a vzadu) a tvar kolies prispievajú k jeho celkovému výkonu.

Dizajnové prvky Mission X zahŕňajú podmanivý svetelný podpis s prednými svetlami inšpirovanými historickými pretekárskymi autami. Zadnú časť charakterizujú svetlá po celej dĺžke a priehľadný, osvetlený nápis Porsche. Zmenil sa erb Porsche, viditeľný na kapote, volante a stredoch kolies. Teraz na ňom nájdeme jemné vylepšenia, ktoré podporujú nadčasový charakter značky.

Dostane sa vôbec do fyzickej výroby?

V interiéri sa prejavuje asymetria zameraná na vodiča, ktorá tiež kombinuje kožené akcenty Andalusia Brown a Kalahari Grey. Vplyv motošportu sa rozširuje na otvorený volant (podobný Yoke-u od Tesly), integrované šesťbodové bezpečnostné pásy a bajonetový systém na pripevnenie špeciálneho modulu stopiek. Ten navrhlo oddelenie Porsche Design a dokáže zobrazovať časy na kolo, či iné dôležité informácie pre vodiča.

Ak by sa Mission X dostal do sériovej výroby, Porsche si ho predstavuje ako najrýchlejšie legálne auto (na cestnú komunikáciu) na okruhu v Nürburgringu. Okrem toho sa očakáva, že Mission X prinesie revolúciu vo výkone nabíjania, pričom využije svoju 900-voltovú systémovú architektúru na nabíjanie približne dvakrát rýchlejšie ako Taycan Turbo S.

Koncepčná štúdia Porsche Mission X predstavuje špičku automobilovej technológie a dizajnu. Mission X svojím spojením ikonického dedičstva a budúcich inovácií naznačuje budúce smerovanie sériovo vyrábaných modelov Porsche.  Rovnako ukazuje trvalý záväzok značky, najmä k výkonu, luxusu a udržateľnosti.

Náš tip
Silence S04 ponúkne vymeniteľné batérie a dojazd takmer 150 km
12. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+