MojElektromobil

Španielska spoločnosť Silence, ktorá ponúka elektrické skútre, spustila výrobu svojho prvého štvorkolesového elektromobilu. Silence S04 je vybavený dvomi vymeniteľnými batériami a je určený predovšetkým na použitie v meste. Téme sa venoval portál Insideevs.

S dĺžkou 2,28 metra, šírkou 1,29 m a výškou 1,59 m sa Silence S04 pohodlne zmestí takmer na každú mestskú ulicu na svete. V najvyššej verzii L7e je schopný pohodlne previezť dve osoby a dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 85 kilometrov za hodinu.

Batériu si jednoducho nabijete aj doma

Najväčšou konkurenčnou výhodou všetkých elektrických vozidiel spoločnosti a to aj vrátane skútrov je, že používajú rovnaké vymeniteľné batérie. Tie môžu používatelia prenášať na integrovanom vozíku a nabíjať napríklad v interiéri svojho bývania.

Silence S04
Vymeniteľná batéria | Zdroj: insideevs.com

S04 využíva dve batérie na dosiahnutie celkovej kapacity11,2 kWh. 2 x 5,6 kWh batérie poháňajú elektromotor s konštantným výkonom 14 kW, pričom maximálny dosiahnuteľný výkon je až 22 kW. Podľa startupu so sídlom v Barcelone to stačí na dojazd 149 km (WMTC), zatiaľ čo dojazd v ekologickom režime sa pohybuje na úrovni približne 125 km.

Silence S04: hmotnosť je iba 450 kg

Celková hmotnosť modelu S04 je 450 kilogramov, pričom hmotnosť samotných batérií je 82 kg. Čo sa týka času dobíjania, každá z batérií potrebuje približne šesť hodín na dosiahnutie 100 % kapacity (SoC). Čo je ale veľkou výhodou, obe je možné dobíjať súčasne pomocou samostatných európskych domácich zásuviek.

Na mestské využitie je slabšia výbava dostatočná

Súčasťou štandardnej výbavy elektromobilu Silence S04 je 7 palcová centrálna obrazovka, elektrická ručná brzda, elektrické okná, centrálne zamykanie, elektricky nastaviteľné spätné zrkadlá a kotúčové brzdy. V zozname príplatkovej výbavy sa však aktuálne nachádza iba ABS a klimatizácia. Otázkou do budúcnosti tak ostáva, či sa možnosti príplatkovej výbavy z hľadiska konkurenčného boja o zákazníka rozšíria.

Silence S04
Batožinový priestor | Zdroj: insideevs.com

Čo sa týka batožinového priestoru, majitelia Silence S04 budú mať k dispozícii 247 litrov. S touto veľkosťou bude určený však iba na malé tašky či potraviny.

Jazdenie aj bez “béčkového” vodičského oprávnenia

Po uvedení verzie L7e na trh predstaví Silence aj model L6e, ktorý bude disponovať nižším výkonom. Bude poháňaný 6 kW motorom a jeho maximálna rýchlosť bude obmedzená na 45 km/h. Táto verzia bude určená predovšetkým pre mladých vodičov od 15 rokov, bez nutnosti vodičského oprávnenia potrebného pre automobily. Samozrejme to závisí od zákona o cestnej premávke v jednotlivých krajinách.

Silence S04 kúpite aj bez batérií

Zaujímavosťou je samotný koncept predaja. Cena elektromobilu Silcence S04 začína na hranici 6 580 €. Ide však o cenu za elektromobil bez batérií.  V prípade “kompletného” elektromobilu aj s batériami cena stúpne približne na 10 180 €. Je tu však aj ďalšia zaujímavá možnosť “dobíjania”, ktorá ale zatiaľ na Slovensku nie je dostupná. Sú ňou výmenné stanice, ktoré však vyžadujú mesačné predplatné.

Silence S04 | Zdroj: insideevs.com

Výmenné stanice, alebo tiež nazývané “swap stanice”, sú miesta, kde je možné vymeniť vybitú batériu v elektrickom vozidle za plne nabitú. Týmto spôsobom je možné rýchlo a jednoducho obnoviť energiu vozidla bez potreby dlhého čakania na samotné nabíjanie batérie. Takéto stanice už fungujú vo väčších metropolách a sú aktuálne využiteľné prevažne pre elektrické skútre či bicykle.

Spoločnosť Silence priniesla v oblasti mestskej elektromobility zaujímavý koncept a vo svete európskych mikroautomobilov tak pôjde o silného konkurenta pre vozidlá ako sú napríklad Squad Solar EV, Citroen Ami, Microlino či City Transformer. Aký je váš názor na podobné mestské elektromobily? Kúpili by ste si takýto model aj v prípade, že výmenné stanice na Slovensku ešte nie sú k dispozícii?

Náš tip
Salón Elektromobilov 2023 Trenčín: Vyskúšajte MG 4 Electric a MG EHS PHEV
10. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+