MojElektromobil

Spoločnosť Citroën tento týždeň predstavila nový dvojmiestny elektromobil s menom Citroën Ami, vznikol k 100. výročiu automobilky.

Nie je to auto, ale skôr malé elektrické vozidlo, ktoré môže jazdiť po verejných cestách v Európe s vodičom, ktorý dokonca nemusí mať vodičský preukaz.

Jeho elektromotor má výkon 6 kW a batéria má kapacitu 5,5 kWh, aj napriek malým číslam však udávajú dojazd 70 km. Ide o malé, pohodlné vozidlo, pomocou ktorého sa dokážete v meste pohybovať ekologicky. Vďaka svojej veľkosti a obratnosti vám uľahčí aj parkovanie v tesných priestoroch.

„Ami – 100% elektrická, má výšku karosérie a polohu pri riadení na rovnakej úrovni ako ostatné vozidlá na ceste, vďaka čomu sa vodič cíti pohodlne a chránený počas cesty. Jeden z druhov, navrhnutý ako alternatíva k verejnej doprave (autobus, električka, metro) alebo k iným, ktoré majú 2 alebo 3 kolesá (bicykel, moped alebo skúter), Ami má pre svojich cestujúcich ďalšiu skutočnú výhodu: vyššiu úroveň ochrany, ako poskytujú dvoj alebo trojkolesové vozidlá, a poskytuje aj väčšie pohodlie (akustický komfort, jas) ako verejná doprava. Ami je upokojujúca pre jazdu v meste. Optimalizovaná stopa poskytuje Ami stabilitu a veľkú slobodu pohybu bez rizika. Jej uzavretý a vyhrievaný priestor pre cestujúcich poskytuje ochranu a pohodlie na palube, keď je zlé počasie.“

Napriek tomu spoločnosť vytvorila službu, vďaka ktorej si budete môcť prenajímať auto cez car-sharing systém za viacero cien:

Dlhodobý prenájom: 19,99 eur mesačne (verzia Ami Ami; dlhodobý prenájom 48 mesiacov, počiatočná platba 2644 €, ekologický bonus 900 eur vrátane DPH odpočítanej vo Francúzsku)

Free2Move: od 0,26 eur/min (s podmienkou mesačného predplatenia 9,90 eur bez záväzku)

Nákup vozidla: od 6000 € s DPH (verzia Ami Ami; bonus vo výške 900 eur vrátane DPH odpočítanej vo Francúzsku)“

Ako jediný mínus tohto vozidla môžu byť použité lacné materiály v najlacnejšej verzii. No na to sa však budeme môcť pozrieť až neskôr.

Vo Francúzku si ho budete môcť objednať už v Marci a k prvým majiteľom by sa mal dostať v júni. Následne sa otvorí predaj aj v Španielsku, Taliansku, Belgicku, Portugalsku a potom Nemecku.

Kompletné špecifikácie:

  • dojazd až 70 km
  • 5,5 kWh batéria
  • maximálna rýchlosť až 45 km/h
  • elektromotor s výkonom 6 kW
  • nabíjanie do 3 hodín z klasickej zásuvky
  • váha s batériou: 485 kg – Bez batérie:< 425 kg
  • dĺžka: 2,41 m, šírka: 1,39 m (bez spätných zrkadiel), výška: 1,52 m, rádius otočenia: 7,20 m
Takto vyzeral originálny koncept modelu Ami
1. marca 2020
Zdroj: InsideEVs

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+