MojElektromobil

Funkcia Plug & Charge, ktorá ešte viac uľahčuje nabíjanie elektrických vozidiel na verejných nabíjacích staniciach prichádza na vybrané plug-in hybridy značky Mercedes-Benz.

Zjednodušene to funguje tak, že elektrické vozidlo sa začne nabíjať automaticky po pripojení kábla a zákazníkovi odpadá akákoľvek starosť s autentifikáciou pomocou mobilnej aplikácie či nabíjacej karty. Potrebná výmena informácií prebieha na úrovni auto-nabíjacia stanica.

Na to, aby mohlo fungovať takéto automatické spustenie nabíjania po pripojení kábla je potrebná spolupráca medzi prevádzkovateľom nabíjacej siete a výrobcom áut, preto sa Plug & Charge rozširuje len postupne. Ak je príslušný verejný nabíjací stojan kompatibilný s funkciou Plug & Charge (Pripojiť a nabíjať), nabíjací stojan komunikuje priamo s vozidlom a nie je nutný žiaden manuálny zásah.

Ako informuje nemecká automobilka, po elektromobiloch EQS a EQE funkcia teraz prichádza aj na najnovšiu generáciu vozidiel Mercedes-Benz s hybridným pohonom dobíjateľným zo siete Triedy C alebo Triedy S, ktorá je vybavená službou Mercedes me Charge ako súčasťou balíka Mercedes me connect. Model GLC túto funkciu podporuje už ako štandard po výrobe.

Viacero podmienok

Aby to fungovalo, zákazníci musia mať aktívnu službu Mercedes me Charge, kde majú uloženú svoju zmluvu o nabíjaní. Potrebné certifikáty sa automaticky nainštalujú do vozidla prostredníctvom aktualizácie vzduchom (OTA) bez toho, aby bolo potrebné vykonať ďalšie kroky.

Ďalšou podmienkou je, aby boli spomínané plug-in hybridy vybavené doplnkovým systémom nabíjania jednosmerným prúdom (nabíjanie DC), a aby si zákazník v prehľade služieb aktivoval službu Plug & Charge (Pripojiť a nabíjať).

Informácie o tom, či nabíjacia stanica podporuje funkciu Plug & Charge, sa zobrazia v údajoch o nabíjacej stanici na centrálnej jednotke alebo v aplikácii Mercedes me. Mercedes spomína, že funkcia je momentálne dostupná v nabíjacej sieti IONITY v celej Európe, ako aj u prevádzkovateľa Aral pulse. Za zmienku možno stojí, že Tesla princíp Plug & Charge na svojich nabíjacích staniciach využíva už od samotného začiatku.

Náš tip
Nabijame.sk: Spúšťame oficiálnu slovenskú mapu nabíjacích staníc pre elektromobily
4. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+