MojElektromobil

Ako čo najefektívnejšie dopĺňať energiu v elektrických vozidlách? Je správnou cestou neustále tlačenie na vylepšovanie nabíjacích staníc a pridružených technológií alebo je tu aj iná možnosť? Zatiaľ čo väčšina značiek razí práve tradičnú cestu čoraz efektívnejšieho nabíjania, čínska spoločnosť NIO na to má iný názor.

Ako službu pre svojich zákazníkov ponúka možnosť rýchlej výmeny batérií. Vodič so svojim elektromobilom príde na obslužné miesto a už po pár minútach odchádza s novou, plne nabitou batériou. 

Tento prístup je veľmi ojedinelý a má svoje praktické úskalia, no ak niečo prezrádzajú počty obslúžených zákazníkov, tak je to to, že o výmenu batérií majú majitelia elektromobilov NIO skutočne záujem.

Spoločnosť totiž prezradila, že k 29. septembru 2021 vykonala už 4 000 000 zákrokov rýchlej výmeny batérií. Polovica z toho pritom pripadla na ostatných 6 mesiacov, čo naznačuje výrazne rastúcu tendenciu. NIO má momentálne v prevádzke 504 obslužných staníc a stále avizuje ďalšie a ďalšiu expanziu. O službu je jednoducho záujem.

Zdroj: NIO

Rýchlo a pohodlne

Ako vysvetľuje portál CarBuzz, v praxi výmena prázdnej batérie za plne nabitý kus prebieha veľmi jednoducho. Zákazník si cez aplikáciu vyhliadne najbližšiu obslužnú stanicu Power Swap, overí si dostupnosť nabitej batérie a zaradí sa do poradia. Keď príde na rad, tak svoj elektromobil zaparkuje na vyhradené miesto a všetko ostatné prenechá na technikov. Celá výmena trvá v priemere 3 minúty. 

Mechanizmus výmeny batérií namiesto ich bežného nabíjania na nabíjacích staniciach je lákavý práve kvôli rýchlosti celého úkonu, no jeho masívnejšiemu rozšíreniu bráni technická náročnosť skrytá v pozadí. Napriek tomu ide o oblasť, ktorej sa začína venovať čoraz väčšia pozornosť. Americký start-up Ample dokonca tvrdí, že vyvinul univerzálne riešenie využiteľné pre všetky elektrické vozidlá. Už si len treba počkať na jeho nasadenie.

Náš tip
Elektromobily Nio batérie nenabíjajú, rovno ich menia. Prečo táto metóda nie je rozšírená?
5. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+