MojElektromobil

Európska ponuku elektromobilov sa už čoskoro rozšíri o zaujímavý model NIO ES8 z čínskej produkcie. Automobilka oficiálne oznámila, že získala všetky potrebné povolenia na to, aby svoje elektrické SUV mohla začať predávať aj v Európe. Na novinku upozornil portál Electrek.

Odobrené pre všetky krajiny EÚ

Získanie certifikácie EWVTA pre automobilku znamená to, že vozidlo je autorizované pre všetky krajiny Európskej únie a bezproblémovo v nich bude zaregistrované. Zjednodušene povedané, automobilka získala formálne posvätenie na to, aby svoj produkt uviedla do predaja v krajinách EÚ.

NIO E8 je sedemmiestne elektrické SUV, ktoré bolo predstavené ešte v roku 2017. Ide o prvé a súčasne najdlhšie produkované vozidlo z dielne čínskeho výrobcu NIO.

Je to prvá lastovička, ktorou sa niekdajší startup na domácom trhu dostal medzi popredných producentov elektrických vozidiel. Aktuálne už NIO vyrába viacero modelov, napríklad začiatkom tohto roka do ponuky pribudol prémiový elektromobil ET7.

NIO ES8
NIO ES8 | Foto: NIO

Predaj, servis aj infraštruktúra

Spoločnosť ešte počas mája 2021 avizovala plánovanú expanziu mimo čínsky trh, pričom ako na prvý sa chcela zamerať na nórsky trh. Okrem predajnej a servisnej siete plánuje budovať vlastnú infraštruktúru pre okamžitú výmenu batérií. Práve touto vlastnosťou sú modely NIO zaujímavé. Batérie sa namiesto klasické nabíjania vymenia za plne nabitý kus.

Predaj by mal začať v septembri

Ohlásené plány jasne napredujú a vstupu na nórsky trh by teraz už nemalo nič brániť. Súčasne sa tým otvárajú dvere pre rozširovanie do ďalších európskych krajín. Predaj modelu NIO ES8 by mal v Nórsku začať už tento september. Nasledovať by ho mal aj novší elektromobil ET7, no zatiaľ nie je jasné, kedy presne by k tomu mohlo dôjsť. V tejto súvislosti sa spomína akurát rok 2022.

Náš tip
Elektromobily Nio batérie nenabíjajú, rovno ich menia. Prečo táto metóda nie je rozšírená?
16. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+