MojElektromobil

V posledných rokoch sme svedkami historických zmien v energetickom sektore. Ľudstvo si uvedomuje, že ak chce na planéte Zem vydržať čo najdlhšie, udržateľná a ekologická budúcnosť je podmienkou. Preto by sme mali svoje smerovanie viesť práve týmto smerom. Portál Teslarati teraz informoval o veľkom míľniku, ktorý by sa mal stať už onedlho.

Obnoviteľné zdroje onedlho prekonajú uhlie

Na základe aktuálnych celosvetových trendov sa predpokladá. že do roku 2025 obnoviteľné zdroje energie prekonajú uhlie ako hlavný zdroj elektrickej energie. Práve energia z uhlia je celosvetovo najväčším problémom, pretože jej výroba je najmenej ekologická.

Mohlo by vás zaujímať:

Analýzy vedcov a odborníkov hovoria, že tento vývoj je dôsledkom zvýšeného dopytu práve po čistej energii. Svetová snaha o zníženie emisií skleníkových plynov a závislosti od fosílnych palív poháňa investície do solárnych, veterných a iných obnoviteľných zdrojov.

vodna elektraren Hooverova priehrada
Zdroj: Unsplash.com

Ako príklad môžeme uviesť, že v roku 2023 krajiny Európskej únie postavili veterné elektrárne s rekordným výkonom 17 GW. Bohužiaľ, to stále nestačí a cieľ EÚ splnený nebol. Do roku 2030 je totiž cieľom každoročne postaviť nové veterné elektrárne s celkovým výkonom aspoň 30 GW. Viac o tejto téme nájdete v článku EÚ postavila v roku 2023 veterné elektrárne s rekordným výkonom 17 GW.

Počas klimatickej konferencii COP28 v Dubaji, ktorá sa konala minulý mesiac, svetoví lídri 130 krajín uzavreli dohodu, na základe ktorej by sa do roku 2030 mala elektrická energia získaná z obnoviteľných zdrojov až strojnásobiť. Významným faktorom v tejto transformácii bude aj technologický pokrok v oblasti skladovania energie. Inovácie v batériovom priemysle umožňujú lepšie využitie obnoviteľných zdrojov.

Kľúčové zistenia IEA

Aj napriek tomu, že vyhliadky sú optimistické, vývoj v tejto oblasti bude nutný a rozvoj obnoviteľnej energie bude musieť byť rýchlejší, inak nebude možné splniť stanovený cieľ. Správa IEA (medzinárodná energetická agentúra) poukazuje na niekoľko kľúčových zistení:

  • Celosvetové ceny solárnych panelov klesli v roku 2023 medziročne takmer o 50 percent a očakáva sa ďalšie znižovanie cien
  • V minulom roku uviedla Čína do prevádzky toľko fotovoltických zariadení ako celý svet v roku 2022, energia z veterných elektrární v krajine medziročne vzrástla o 66 percent
  • Očakáva sa, že v USA, EÚ, Indii a Brazílii sa projekty fotovoltiky a veterných elektrární do roku 2028 viac ako zdvojnásobia

Aký je energetický mix Slovenska?

Podiel elektrickej energie na Slovensku vyrobenej z fosílnych palív predstavuje približne 18 percent. Najviac energie pochádza z jadrových elektrární (približne 60 percent) a obnoviteľné zdroje predstavujú približne 25 percent. Vzhľadom na to, že energiu z jadra môžeme považovať za pomerne čistú (ak nepočítame jadrový odpad, ktorý je samozrejme problémom), je energetický mix Slovenska celkom pozitívny.

Náš tip
Na Slovensku vyrastie 340 nabíjacích bodov pre elektromobily. Pribudnú v týchto mestách
20. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+