MojElektromobil

Spoločnosť MARTEL Sminn, líder v oblasti nabíjacích staníc a batériových úložísk, s hrdosťou oznamuje úspešné ukončenie projektu “Clean electro charging”. Cieľom projektu bolo vyvinúť a implementovať inteligentný systém riadenia nabíjania elektromobilov s využitím batériových systémov a prebytočnej energie z fotovoltických panelov.

Projekt bol realizovaný v spolupráci s partnermi MARTEL Trade, zaoberajúcim sa fotovoltikou, a Unite, dodávateľom softvérového riešenia. Vďaka úzkej spolupráci všetkých partnerov sa podarilo vyvinúť unikátny systém, ktorý ponúka širokú škálu výhod:

  • Komplexné riadenie nabíjania a vybíjania baterií: Systém umožňuje optimalizovať nabíjanie a vybíjanie batériového úložiska s ohľadom na rôzne faktory, ako napríklad aktuálnu spotrebu energie, ceny elektriny na trhu a dostupnosť energie z fotovoltiky. Systém taktiež optimalizuje nabíjanie elektrických vozidiel, čím sa znižuje doba nabíjania a šetrí sa energia.
  • Využitie prebytkov z fotovoltiky: Systém automaticky ukladá prebytky energie z fotovoltických elektrární do bateriového úložiska, čím sa znižuje závislosť od externých zdrojov energie a šetrí náklady na energie.
  • Reakcia na dynamické ceny elektriny: Systém dokáže reagovať na dynamické trhové ceny elektriny a optimalizovať nabíjanie a vybíjanie batériového úložiska tak, aby sa dosiahli najnižšie možné náklady. Nabíjanie elektrických vozidiel je taktiež optimalizované s ohľadom na ceny elektriny, čím sa znižuje celková cena prevádzky elektromobilu.
  • Verejné nabíjanie elektromobilov: Systém umožňuje verejné nabíjanie elektrických vozidiel cez aplikáciu SminnDrive.
Clean electro charging
Clean electro charging | Zdroj: MARTEL Sminn

Štyri pilotné lokality

V rámci projektu boli vybudované štyri pilotné lokality, ktoré demonštrujú fungovanie systému v praxi:Martin, Trenčín, Poprad a Revúca. Tieto lokality slúžia ako vzor pre ďalšie implementácie v budúcnosti.

Súčasťou grantu bolo aj zhodnotenie využitia vyradených batériových modulov z elektromobilov a ich prerobenie na statické úložiská energie. Boli testované batériové moduly z vozidiel VW Group a Mercedes-Benz. Technika prerábania batériových modulov sa ukázala ako náročná, z dôvodu zložitosti testovania, rozdielnych štandardov, rôznych chémií použitých v batériách elektromobilov a ich bezpečnosti. Takže ekonomicky, hlavne pri dnešných cenách nových batériových modulov, nemusí byť schodná.

Sme presvedčení, že projekt “Clean electro charging” má potenciál významne prispieť k rozvoju elektromobility na Slovensku a k urýchleniu prechodu na zelenú energiu.

O spoločnosti MARTEL Sminn:

Spoločnosť MARTEL Sminn je lídrom v oblasti nabíjacích staníc a batériových úložísk na Slovensku. Ponúka širokú škálu produktov a služieb pre firemných aj individuálnych zákazníkov. Spoločnosť sa zameriava na inovatívne riešenia, ktoré pomáhajú znižovať závislosť od fosílnych palív a šetriť životné prostredie.

29. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+