MojElektromobil

Druhá generácia Hyundai KONA Electric má za sebou slovenskú premiéru a teraz sa dozvedáme, že automobilka rozbehla už aj výrobu. Ako informuje portál InsideEVs, výrobný závod v českej obci Nošovice formálne spustil produkciu.

Výrobné aj predajné ambície sú pomerne vysoké. Hyundai plánuje ešte do konca roka 2023 vyrobiť 21 000 kusov nového modelu. Na rok 2024 dokonca počíta s vyrobením až 50 000 kusov.

Novinka sa má síce predávať primárne na európskom trhu, no pokryté majú byť krajiny ako Turecko a Izrael, ale aj prekvapivé trhy ako ostrov Réunion a Guadalupe. Český závod bude taktiež vyrábať verzie pre trhy s pravostranným riadením – Spojené kráľovstvo, Írsko a Cyprus. Česko má zabezpečovať produkciu celkovo pre 42 krajín.

Na základe toho Hyundai predpokladá, že nová KONA Electric bude zaberať až 15 % celkovej výrobnej kapacity nošovického závodu v roku 2023. To na prvý pohľad nevyzerá ako žiadne závratné číslo, avšak z výrobných liniek tu schádzajú aj modely Tucson SUV a celé produktové portfólio i30.

Dve verzie

Nová generácia Hyundai KONA Electric je dostupná v dvoch verziách: Štandardný dojazd s výkonom 114,6 kW a batériou s kapacitou 48,4 kWh a Dlhý dojazd s výkonom 160 kW a batériou s kapacitou 65,4 kWh.

Obidve verzie majú zhodný maximálny krútiaci moment 255 Nm. Dojazd je uvádzaný pre verziu s väčšou kapacitou 65,4 kWh a dosahuje 490 km, podľa WLTP. Doba nabíjania z 10 % na 80 % má trvať 41 minút na rýchlonabíjačke. Hlavným konkurentom je pre ňu Kia Niro EV, ktorá nedávno tiež prešla modernizáciou. Z pripravovaných modelov sa medzi rivalov môžu zaradiť aj modely KIA EV9 a Volkswagen ID.7.

Hyundai posilňuje

Značka ešte v marci 2022 ohlásila posilnenie svojej stratégie v segmente elektrifikovaných modelov. Do roku 2030 plánuje na na trh uviesť 11 nových elektromobilov a vstúpiť mala aj do aliancie s technologickými gigantmi Samsung, SK a LG. Jej cieľom je stať sa popredným svetovým výrobcom elektromobilov.

Náš tip
Kia predstavila elektromobil za 20-tisíc. Má 86 koní a 32,2 kWh batériu
24. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+