MojElektromobil

Nissan Leaf môžeme považovať za legendárny elektromobil. Patril medzi prvé na trhu a v roku 2010 vzbudil veľa pozornosti. Zodpovedali tomu aj predaje, keďže sa dlho držal na absolútne prvom mieste medzi elektromobilmi. Neskôr ho nahradili aktuálne Tesly, no Leaf je stále v predaji a viackrát prešiel rôznymi vylepšeniami či aktualizáciami.

Momentálne je jeho najväčšou nevýhodou CHADEMO konektor pre DC nabíjanie, ktorý na nabíjacích staniciach ubúda a je nahradzovaný CCS štandardom, ktorý využíva drvivá väčšina moderných elektromobilov. Portál Electrek teraz informoval o tom, že automobilka končí s produkciou tohto modelu v meste Sunderland v Spojenom kráľovstve.

Výroba v Sunderlande končí

To samozrejme neznamená jeho úplné ukončenie výroby či predajov, no vyzerá to tak, že časom príde aj na toto. Továreň v Sunderlande vyrobila až 280-tisíc Leafov, čo je v porovnaní so 650 000 predanými modelmi na celom svete takmer polovica. Hlavným dôvodom ukončenia výroby je uvoľnenie výrobných kapacít pre novšie modely, prísť by mal aj jeho nástupca.

Nissan Leaf e+
Nissan Leaf e+

Nissan momentálne investuje  viac ako 3 miliardy eur na to, aby bola továreň pripravená na elektrický Quashqai, Juke a novú generáciu Leafu. Automobilka dokonca potvrdila, že do roku 2030 budú všetky nové vozidlá v portfóliu čisto elektrické. To sa s najväčšou pravdepodobnosťou nepodarí Mercedesu. Viac informácií nájdete v článku Mercedes radí spiatočku. Kompletný prechod na elektromobily sa neudeje do roku 2030.

Mohlo by vás zaujímať:

Leaf sa v Sunderlande vyrábať 13 rokov a ukončenie jeho výroby nastane čoskoro, v priebehu niekoľkých dní. Nový Leaf by mal byť lepší, modernejší a úspornejší, Nissan ním chce konkurovať aktuálnym moderným elektromobilom. Chystajú sa tiež veľké dizajnové zmeny a zlepšiť by sa mal aj dojazd. A to až o 25 percent. Aktuálna generácia Leafu sa bude stále vyrábať v USA až do konca budúceho roka.

Náš tip
Elektromobil Roka 2024 powered by ČSOB Leasing: Vyhrajte Mitsubishi ASX na víkend!


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

2. marca 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+