MojElektromobil

Nissan sa pripravuje na to, aby výrazne posilnil svoj rad elektrických vozidiel s pripravovaným nástupcom svojho obľúbeného modelu Leaf. Tento krok je reakciou na rastúcu konkurenciu na trhu elektrických vozidiel, najmä zo strany modelov ako Hyundai Kona Electric a BYD Atto 3. To čo zatiaľ o pripravovanom SUV vieme priblížil portál CarsGuide.

Podľa nedávnej správy od Automotive News mali predajcovia Nissanu možnosť nahliadnuť do nového modelu. Jednou z najvýraznejších zmien je premena Leafu z malého hatchbacku na SUV. Tento strategický posun je zameraný na zvýšenie konkurencieschopnosti vozidla na trhu, ktorému dominujú prevažne SUV a crossovery. Povráva sa dokonca, že nový model prevezme štylistické prvky Nissanu Ariya, aj keď jeho veľkosť skôr zodpovedá proporciám malého SUV.

Kľúčovým vylepšením pripravovaného nástupcu Leafu je jeho dojazd. Nissan údajne plánuje navýšenie dojazdu o 25 %, čo vozidlu potenciálne umožní prejsť až 481 km na jedno nabitie. Tento nárast dojazdu posúva nový model pred konkurentov, ku ktorým patria napríklad BYD Atto 3 alebo Mazda MX-30. 

Nissan Leaf
Takto vyzerá klasická verzia Nissan Leaf | Zdroj: TopGear

Technologickým základom tohto pripravovaného elektromobilu je architektúra CMF-EV, ktorú zdieľa s modelmi Nissan Ariya a Renault Megane E-Tech. Zatiaľ čo Ariya má väčší rám, rozmery, kapacita batérie a výkon Megane E-Tech sú to, čo viac pripomína nový Leaf. Megane E-Tech s dojazdom 454 km by mal byť vzorom pre nový Leaf, ktorý ak chce dosiahnuť požadované predaje, musí prísť s niečim špeciálnym.

Cenová stratégia musí zaujať

Čo sa týka cien, zdá sa, že Nissan zvažuje stratégiu podobnú postupu Meganu. To by mohlo umiestniť nového nástupcu Leafu do cenovej kategórie niekde medzi Kia Niro EV a Tesla Model 3, čo znamená posun smerom k prémiovejšiemu segmentu v porovnaní so súčasnými cenami tohto modelu.

Nadšenci a potenciálni zákazníci môžu očakávať, že tento nový model elektrického vozidla vyrazí na cesty okolo roku 2025. Aj keď stále existujú určité nejasnosti týkajúce sa presného dátumu uvedenia na trh, je jasné, že Nissan usilovne pracuje na tom, aby sa jeho nástupca Leaf stal silným konkurentom v rýchlom rozvíjajúcom sa trhu s elektrickými vozidlami.

Náš tip
Čerpacie stanice bez benzínu a nafty? Shell mení pravidlá hry!
28. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+