MojElektromobil

Nissan investuje 500 miliónov dolárov do transformácie svojho závodu v Mississippi na hlavné centrum výroby elektrických vozidiel v Severnej Amerike. Od svojho otvorenia v roku 2003 závod vyrobil viac ako 5 miliónov benzínových nákladných vozidiel, crossoverov a dodávok, informuje InsideEVs

Zariadenie s rozlohou 4,7 milióna štvorcových stôp (436 644 m²) však v súčasnosti prechádza prípravami na výrobu elektrických vozidiel. Do polovice tohto desaťročia plánuje Nissan začať výrobu niekoľkých batériových elektrických vozidiel pre svoje značky Nissan a Infiniti. Stať sa tak má pravé v závode v Kantone. David Johnson, šéf výroby a inžinierstva spoločnosti Nissan pre Severnú Ameriku, uviedol, že Kanton bude nasledujúcich päť až šesť rokov slúžiť ako centrum elektrifikácie Severnej Ameriky a stane sa miestom pre nové platformy a technológie.

Aj keď má Nissan predchádzajúce skúsenosti s výrobou elektrických vozidiel, najmä s uvedením hatchbacku Leaf pred viac ako desiatimi rokmi, cieľom spoločnosti je využiť poznatky získané z tohto projektu vo svojom najnovšom úsilí. Očakáva sa, že nadchádzajúce elektrické vozidlá od Nissanu prídu konkurencieschopné z hľadiska výbavy aj dizajnu.

Nissan Qashqai e-POWER
Nissan Qashqai e-POWER | Zdroj: Nissan

Zatiaľ bude Canton paralelne pokračovať vo výrobe vozidiel poháňaných plynom spolu s elektromobilmi. Montážne linky umožnia výrobu elektrických vozidiel popri sedane Altima poháňanom plynom. Podľa výrobného plánu dodávateľov závod začne vyrábať dva elektrické sedany v roku 2026, po ktorých budú nasledovať dva elektrické crossovery v rokoch 2027 a 2028. Stojí za zmienku, že sa zdá, že vo výrobe dochádza k miernemu oneskoreniu, keďže pôvodné oznámenie uvádzalo výrobu elektromobilov od roku 2025.

Zväčšiť sa majú aj výrobné priestory

Aby sa uľahčila výroba týchto nových modelov EV, Nissan rozšíri kapacitu závodu v Kantone tak, aby vyhovoval montáži batérií a výrobe ďalších komponentov. Hoci neexistuje žiadny konkrétny časový plán, kedy závod v Kantone prejde na plne elektrickú výrobu, Johnson potvrdil, že všetky nové produkty, ktoré sú v súčasnosti plánované pre závod, sú elektrické vozidlá.

Transformácia závodu v Kantone podčiarkuje záväzok spoločnosti Nissan voči elektrickému veku a jej ambíciu vybudovať si silnú pozíciu na severoamerickom trhu s elektrickými vozidlami. Vďaka značným investíciám a strategickému zameraniu na elektrickú mobilitu sa Nissan snaží splniť meniace sa požiadavky zákazníkov a zároveň prispieť k udržateľnej budúcnosti v automobilovom priemysle.

Náš tip
Test Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra: Skvelý pomocník do mesta aj terénu
11. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+