MojElektromobil

Čínska značka BYD do Európy začala prinášať trojicu svojich plne elektrických modelov BYD Han, BYD Tang a BYD Atto 3, no už ako informuje portál InsideEVs, čoskoro by k tomu mohol pribudnúť ďalší veľmi atraktívny kúsok.

Pere Brugal, riaditeľ obchodnej divízie BYD pre Európu, prezradil, že tunajšia ponuka by už budúci rok mohla byť posilnená o model BYD Seal, ktorý je všeobecne považovaný za konkurenta pre populárny elektromobil Tesla Model 3.

Podrobnosti nateraz chýbajú, Brugal uviedol len toľko, že takáto možnosť je pre budúci rok skutočne v hre. Reálne to ale závisí na viacerých faktoroch, takže žiaden konkrétny termín okrem potenciálneho roku 2023 sa nespomína.

BYD patrí medzi čínske značky, ktoré chcú pre seba získať časť európskeho elektromobilového trhu, podobne ako to je v prípade značky NIO. BYD bude ešte pred koncom roka 2022 svoju trojicu modelov BYD Han, BYD Tang a BYD Atto 3 predávať v Nórsku, Švédsku, Dánsku, Holandsku, Belgicku, Luxembursku aj v Nemecku.

V roku 2023 plánuje expanziu do Talianska a Španielska. Preto by posilnenie ponuky o ďalšie elektromobily, menovite spomínaný BYD Seal ale aj model BYD Dolphin, rozhodne dávalo zmysel. Namiesto troch modelov by ich v ponuke bolo hneď päť a šance na prilákanie zákazníkov  by narástli.

BYD Seal | Foto: BYD

BYD Seal: Čínsky konkurent pre Tesla Model 3

11. apríl 2022

Známy čínska výrobca elektromobilov BYD pripravil nový elektrický sedan, ktorý stavia do pozície priameho konkurenta pre Tesla Model 3. Novinka nesie názov BYD Seal sa má na trh dostať pred koncom roka 2022, prípadne začiatkom 2023, pričom sa počíta s viacerými konfiguráciami.

U čínskeho regulátora boli doteraz zaregistrované tri verzie elektromobilu. Dve z toho s pohonom prednej nápravy a jedným elektromotorom, tretia s pohonom obidvoch náprav a dvojicou elektromotorov. V tejto súvislosti sa objavujú aj informácie o výkone elektromotorov 160 až 230 kW. Dostupné informácie hovoria, že výkonnejšia verzia sa z 0 na 100 km/h rozbehne za 3,8 sekundy.

Foto: BYD

BYD Seal bude využívať 800-voltovú architektúru, ktorá by sa mala prejaviť na veľmi príjemnej rýchlosti nabíjania. Poznať to môžeme napríklad z elektromobilov Porsche Taycan alebo Hyundai IONIQ 5. Elektrický sedan vyrastá na platforme E-platform 3.0, ktorú automobilka predstavila koncom roka 2021 ako svoju veľkú zbraň.

Portál CarNewsChina uvádza aj informácie o očakávanom dojazde, ako aj o predajnej cene. BYD Seal má ponúknuť dojazd na úrovni 700 km a predajná cena vraj bude začínať na hranici 35 000 dolárov. Sedan je dlhý 4800 mm, široký 1875 mm a vysoký 1460 mm, rázvor má 2920 mm.

Oficiálne predstavenie má prebehnúť počas aprílového veľtrhu Auto China, ktorý prebieha od 21. do 30. apríla 2022. Na oficiálne informácie preto nebudeme čakať príliš dlho. Predaj v rámci Európy bol zatiaľ potvrdený pre Nórsko, kde značka BYD začala so svojou európskou expanziou.

Foto: BYD
21. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+