MojElektromobil

Nissan Leaf patril medzi priekopníkov. Išlo o jeden z prvých elektromobilov. Trh zobral útokom ešte v roku 2010 a dlhú dobu patril medzi najpredávanejšie plne elektrické modely.

Po celom svete sa predalo viac ako 650 000 kusov tohto ikonického modelu. Leaf od svojho počiatočného debutu prešiel viacerými vylepšeniami s príchodom čoraz novších modelových ročníkov.

Koncom februára 2024 sme sa dozvedeli, že Nissan ukončuje jeho výrobu vo fabrike situovanej v britskom Sunderlande. Už vtedy sa do obehu dostali informácie, že ohlásené ukončenie výroby zdôvodnené uvoľnením výrobných kapacít pre novšie modely neznamená úplný koniec pre Nissan Leaf. Počítalo sa s jeho nástupcom.

Nissan na modernizáciu výrobného závodu v Sunderlande vyčlenil investície vo výške viac ako 3 miliardy €, aby linky pripravil na produkciu elektrických modelov Quashqai, Juke, ale aj na novú generáciu Leafu. Čerstvé informácie o novej generácie “elektrickej legendy” s menom Leaf aktuálne priniesol portál Electrek. Uvádza, že so spustením ostrej výroby by sa mohlo začať už v marci 2025.

Koncept Chill-Out | Zdroj: Nissan

Inšpirovaný konceptom Chill-Out

Testovacia produkcia sa má podľa aktuálnych plánov rozbehnúť už o niekoľko mesiacov. Konkrétne sa spomína august 2024. Očakáva sa, že skúšobná produkcia bude prebiehať približne pol roka. Pokiaľ všetko pôjde hladko, následne sa začne so sériovou výrobou naostro.

Podrobnosti o novinke si značka zatiaľ necháva pre seba. Ukážkou toho ako približne by mohol vyzerať nový Leaf bol koncept Chill-Out prezentovaný ešte v roku 2021. Zdroje z prostredia značky hovoria, že model bude mať blízko k prevedeniu crossover, ktorý bude športovejší a menší než dvojica Qashqai a Juke. Objavilo sa aj označenie “mini Ariya”.

Koncept Chill-Out | Zdroj: Nissan

Náročná výroba

Je zaujímavé, že Nissan v súvislosti s výrobou nových modelov v Spojenom kráľovstve už teraz hovorí o ťažkej situácii. Spomína hlavne problémy s vybudovaním regionálneho dodávateľského reťazca a vysoké ceny elektrickej energie.

Bojovať proti tomu chce rozšírením produkcie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Aktuálne veterné a solárne farmy majú pokrývať približne 20 % spotreby fabriky. Nissan to chce postupne navýšiť až na 100 %, hoci neuvádza žiaden konkrétny termín.

Druhým krokom pre zlepšenie situácie je vybudovanie vlastnej továrne na výrobu batérií pre novú generáciu modelu Nissan Leaf. Zbaví sa tým závislosti na iných dodávateľoch.

Výrobcovia elektromobilov pripravujú viacero zaujímavých noviniek. Z obdobia ostatných týždňov si môžeme spomenúť napríklad SUV Kia EV3, Citroën ë-C3, Škoda Elroq alebo Opel Frontera.

Náš tip
Nový Volkswagen Transporter je tu – príde aj ako elektromobil a plug-in hybrid


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

30. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+