MojElektromobil

Siedma generácia tradičného modelu bude netradičná. Novinku bude možné objednať aj ako čisto elektrický Volkswagen Transporter, premiéru v úžitkovej dodávke bude mať aj plug-in hybridný pohon. Správu priniesla spoločnosť Volkswagen Úžitkové vozidlá.

Podľa nemeckej automobilky už ide o „takmer sériové koncepčné vozidlo“, jeho vývoj bol teda ukončený a nastáva fáza prípravy sériovej výroby. Práve Volkswagen Transporter bude ďalším členom rodiny dodávok VW Bulli, ktorá nadväzuje na pôvodný VW Microbus. Do rodiny Bulli patrí aj čisto elektrický retro model Volkswagen ID.Buzz, ktorý sa nedávno predstavil v predĺženej verzii s pohonom 4×4 a väčšou baterkou; alebo osobný VW Multivan so spaľovacím a plug-in hybridným pohonom.

Volkswagen ID.Buzz GTX
Volkswagen ID.Buzz GTX | Zdroj: Tomáš Meňuš

Volkswagen Úžitkové vozidlá zatiaľ zverejňuje len detaily o dizajne a údaje o špecifikáciách sú skromné. Albert Kirzinger, šéfdizajnér spoločnosti Volkswagen Úžitkové vozidlá, sa preto rozhovoril o dizajne modelu Transporter:

“Detaily siedmej generácie Bulli vyzdvihujú charakteristické dizajnové prvky jeho šiestich predchodcov a dávajú im novú interpretáciu. Má to svoju tradíciu – každý nový Volkswagen Transporter vždy predstavoval nový vizuálny začiatok, štylistický most medzi dlhou históriou, súčasnosťou a budúcnosťou.”

Albert Kirzinger, šéfdizajnér spoločnosti Volkswagen Úžitkové vozidlá

Dozvedeli sme sa, že sa bude vyrábať aj ako čistý elektromobil (BEV) aj plug-in hybrid (PHEV), a že nabíjací konektor sa nachádza pod pravým svetlometom. Podľa všetkého zostane v ponuke aj tradičná verzia so spaľovacím motorom na naftu.

VW Transporter rozmery a varianty

Nový Volkswagen Transporter bude dlhý od 5 050 mm (štandardná verzia) do 5 450 mm (predĺžená verzia). Úžitkový Transporter bude už tradične k dispozícii s vyklápacím vekom batožinového priestoru, rovnako ako so zadnými dvojkrídlovými dverami.

Kirzinger uviedol, že dizajn prednej časti nášho siedmeho Transportera okamžite dáva jasne najavo, že ide o člena rodiny Bulli a dopĺňa Multivan a ID. Buzz.

Mohlo by vás zaujímať:

Nový Volkswagen Transporter cena

Predpredaj nového Transportera sa v Európe začal s cenovkou od 36 780 eur, pričom jeho uvedenie na trh je plánované na 1. štvrťrok 2025.

Na rovnakej platforme bude stáť aj novinka Fordu, ktorá pochádza z kooperácie s koncernom Volkswagen. Nový Ford Transit Custom je už ponúkaný na slovenskom trhu, objavil sa aj na Salóne Elektromobilov 2024 v Bratislave. Elektromobil disponuje akumulátorom s využiteľnou kapacitou 64 kWh, ktorá mu zaručuje dojazd až 330 kilometrov. DC nabíjací výkon dosahuje hodnotu 125 kW, elektrický Ford Transit Custom je vybavený aj 11 kW palubnou nabíjačkou.

ford transit custom plug-in hybrid
Salón Elektromobilov 2024 Bratislava | Foto: Peter Frolo

Základná verzia s naftovým motorom štartuje na cenovke 29 790 eur bez DPH, resp. 35 748 eur s DPH. Plug-in hybrid je o takmer 10 000 eur drahší, cena elektrickej verzie pre slovenský trh zatiaľ stanovená nebola.

Náš tip
Čo zvážiť pri kúpe elektromobilu? | Príručka elektromobilistu 2024
30. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+