MojElektromobil

Mladá čínska automobilka NIO začiatkom apríla dosiahla zaujímavý míľnik, kedy z jej výrobných liniek zišiel už 100 000. elektromobil. Aktuálne zverejnila nové čísla, ktoré ukazujú objem predajov dosiahnutý počas júla 2021 a súčasne prinášajú pohľad na celkovú výrobu.

Ako uvádza oficiálna tlačová správa, automobilka počas júla dodala celkovo 7931 elektrických vozidiel. Medziročne tak vykázala nárast o 125,4%. Na tých číslach sa v najväčšej miere podpísalo elektrické SUV NIO ES6 s počtom 3669 vozidiel.

Nasleduje prémiové SUV NIO EC6 s počtom 2560 dodaných vozidiel a uzatvára to 1702 kusov modelu NIO ES8. K 31. júlu 2021 sa predalo celkovo 125 528 elektromobilov NIO, čo znamená, že automobilka si v priebehu 3 mesiacov polepšila o viac ako 25%.

Rekordným mesiacom nateraz zostáva jún 2021, počas ktorého bolo dodaných 8083 vozidiel značky NIO. Čísla by v nadchádzajúcich mesiacoch mohli vykázať ďalší rast. Podľa dostupných informácií sa už v septembri na európsky trh dostane model NIO ES8.

Zdroj: NIO

Unikátny prístup

Firma NIO je unikátom vo využívaní systému výmeny batérií. Namiesto klasického používania nabíjacej stanice môžu majitelia elektromobilov zamieriť do servisného centra, kde na počkanie dostanú plne nabitú batériu. Celý úkon je otázkou niekoľkých minút, čo je omnoho praktickejšie než klasické nabíjanie. Technológia so sebou ale prináša aj mnohé úskalia, preto sa doteraz nestala široko rozšírenou.

Tento prístup pred rokmi skúšala aj Tesla, no nakoniec od neho ustúpila. Začiatkom marca sa objavili informácie o tom, zvažuje jeho opätovné nasadenie. Automobilka ich však rázne dementovala. S výmenou batérií namiesto ich nabíjania momentálne experimentuje aj spoločnosť Ample, a ako informuje portál Financial Times, možný záujem prejavil aj Renault.

Predaje elektromobilov na Slovensku

Na Slovensku sa predaje elektromobilov v tomto roku výrazne nepohli. Čerstvé čísla pred pár dňami zverejnil Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka sa predalo celkovo 432 elektrických áut. Modely značky NIO by sme medzi nimi hľadali len márne. Ako sme spomínali v úvode, na európsky trh sa ešte len dostanú.

Náš tip
Čínska expanzia začala. Elektromobily BYD Tang dorazili do Nórska
6. augusta 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+