MojElektromobil

V sérii tematických článkov „Mýty a fakty o elektromobiloch“ sme sa pozreli na tie najväčšie a najčastejšie dôvody, ktoré ľudia uvádzajú pri otázke prečo nemajú záujem o elektrické auto. Aj vďaka odbornej prezentácii zo Salónu elektromobilov 2021 sme sa postupne pozreli na všetky z nich z praktického hľadiska.

Ukázalo sa, že väčšina bežných mýtov a dezinformácií vôbec nestojí na pevných základoch. Obavy z nástupu elektrických áut sú prehnané a neopodstatnené. Ako sa však hovorí, opakovanie je matkou múdrosti, a tak si poďme ešte v rýchlosti pripomenúť najčastejšie dôvody prečo ľudia nechcú elektromobily.

Mýtus č.1: Už teraz nemáme dosť nabíjacích staníc

V súvislosti s elektrickými autami sa už teraz často skloňuje otázka, či máme dostatok verejne prístupných nabíjacích staníc. Budú majitelia bojovať o miesto na nabíjačke? Je potrebné pred každou cestou zložito plánovať trasu, aby človek našiel nabíjaciu stanicu?

Náš tip
Mýty a fakty o elektromobiloch: Málo nabíjacích staníc?

Mýtus č.2: Zbytočné hodiny strávené na nabíjačke

Nabíjanie elektromobilov vraj v porovnaní s tankovaním na čerpacej stanici predstavuje veľkú časovú záťaž. Strácajú majitelia elektromobilov zbytočne veľa času alebo je to celé nezmysel?

Náš tip
Mýty a fakty o elektromobiloch: Skutočne sa dlho nabíjajú?

Mýtus č.3: Nedostatočný dojazd

Majú dnešné elektromobily skutočne krátky dojazd? Je cesta k moru príliš komplikovaná a náročná? Pozreli sme sa aj na túto problematiku.

Náš tip
Mýty a fakty o elektromobiloch: Ako je to s dojazdom elektromobilov?

Mýtus č.4: Kde budeme všetky tie elektrické autá nabíjať?

V súvislosti s rastúcim počtom elektrických vozidiel na cestách vyvstáva otázka „Kde to budeme nabíjať?“. Preto sme sa pozreli na to, aký je vlastne aktuálny stav? Máme rozumné základy pre nabíjanie doma, a na nabíjacích staniciach?

Náš tip
Mýty a fakty o elektromobiloch: Kde budeme všetky tie elektromobily nabíjať?

Mýtus č.5: Ekologická otázka

Kobalt, lítium, gálium a ďalšie ťažké kovy. Tie sa neustále spomínajú ako podklad pre tvrdenia, že elektromobily vlastne vôbec nie sú také ekologické ako sa môže zdať na prvý pohľad. Ako je to v skutočnosti? Sú elektromobily „zelené“?

Náš tip
Mýty a fakty o elektromobiloch: Sú elektrické autá vôbec ekologické?

Mýtus č.6: Batérie treba príliš často vymieňať

Veľmi obľúbená téma a hlavne kvôli tomu, že to vychádza z faktu, že prvé elektro autá, ktoré vznikali, mali skutočne problém so životnosťou batérie. Časy sa však menia. Ako sa zmenil tento stav pri moderných elektromobiloch? Čo najviac ovplyvňuje životnosť? A aká veľká je vlastne tá degradácia?

Náš tip
Mýty a fakty o elektromobiloch: Aká je životnosť batérií v elektrických autách?

Mýtus č.7: Elektromobily sú drahé

Ďalší neustále opakovaný dôvod prečo ľudia nechcú elektromobily. Vraj sú príliš drahé a ich kúpa sa vôbec neoplatí. Napriek tomu na cestách môžeme vidieť nadpriemerne drahé autá so spaľovacím motorom. Ako to teda je?

Náš tip
Mýty a fakty o elektromobiloch: Sú dnešné modely skutočne drahé?

Ktorý mýtus vás najviac prekvapil?

So svetom elektromobilov je spojených veľa rôznych mýtov, ktoré im zbytočne podkopávajú nohy. Niektoré z nich majú historické korene, iné vznikli kvôli neustálemu opakovaniu nesprávnych informácií, prípadne kvôli úplne skreslenému pohľadu.

V sérii článkov „Mýty a fakty o elektromobiloch“ sme sa pozreli na zúbok tým najčastejším a najväčším z nich. Ktorý mýtus o elektromobiloch vás prekvapil najviac? Uniklo našej pozornosti niečo, čo by si zaslúžilo vlastný článok? Napíšte nám do komentárov!

4. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+